Predčasné ovariálne zlyhanie
Predčasné ovariálne zlyhanie znamená predčasné zlyhanie vaječníkov. Nejde o vyložene vzácny stav ale odhaduje sa, že celosvetovo postihuje až 1% ženskej populácie. Aké sú príčiny tohto stavu? Dá sa liečiť? Je tento stav životu nebezpečný? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny predčasného ovariálného zlyhania
Predčasné ovariálne zlyhanie nemá presnú príčinu vzniku , asi ide o kombináciu geneticky daných a vrodených faktorov aj vplyvov vonkajšieho prostredia.
Stav bežne sprevádza vrodené poruchy (ako je napríklad Turnerov syndróm a Syndróm fragilného X) a môže sa objaviť po chirurgických zákrokoch v oblasti panvy, po ožarovaní panvy a po chemoterapii nádorov.
Častejšie prípady ovariálneho zlyhania sa opisujú u ťažších fajčiarok. Uvažuje sa aj o formách ovariálneho zlyhania ako o autoimunitných chorobách, keď imunitný systém ženy začne poškodzovať tkanivo vaječníkov.
Prejavy
Za normálnych okolností u každej ženy skôr či neskôr dôjde k rozvoju menopauzy, čo je prirodzený stav, kedy dochádza k poklesu tvorby ženských pohlavných hormónov a vyhasnutia funkcie vaječníkov.
Predčasné ovariálne zlyhanie znamená, že k tomuto procesu dôjde v abnormálne nízkom veku. Na rozdiel od menopauzy nemožno predčasné vyhasnutia funkcie vaječníkov považovať za prirodzený proces.
Dôsledkom predčasného ovariálneho zlyhania je vymiznutie menštruácie a neplodnosť. Vaječníky prestanú uvoľňovať vajíčka a produkovať hormón estrogén a jeho koncentrácia v krvi výrazne klesne.
Okrem toho dochádza vplyvom nedostatku estrogénu k odvápňovaniu kostí a riziku rozvoja osteoporózy.
Veľmi skoré formy predčasného ovariálneho zlyhania sa rozvinú v tak mladom veku, že dievča ani nezačne menštruovať.
Diagnostika
Diagnóza je pravdepodobná pri rozvoji vyššie spomenutých klinických príznakov u mladej ženy.
Diagnózu potvrdia krvné odbery, kde nájdeme zníženú koncentráciu estrogénov a naopak vysokú koncentráciu hormónu FSH (folikuly stimulujúci hormón).
Hormón FSH slúži na stimuláciu vaječníkov a jeho vysoká koncentrácia je daná márnou snahou hormonálneho systému vyprovokovať vaječníky k činnosti.
Liečba
Ženám sa podávajú špeciálne hormonálne preparáty, ktoré majú nahradiť produkciu estrogén vo vaječníkoch.
Tehotenstvo možno dosiahnuť metódami asistovanej reprodukcie s využitím darovaných vajíčok.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/predcasne-ovarialni-selhani
Použité zdroje: základné zdroje textu