Predčasné odlúčenie placenty

predčasné odlúčenie placentyPredčasné odlúčenie placenty sa odborne označuje ako abrupcia placenty a ide o závažný stav, ktorý môže skomplikovať tehotenstvo.

Placenta je orgán, ktorý je prilepený k stene maternice a slúži ako určitý filter chrániaci organizmus vyvíjajúceho sa plodu pred škodlivinami z tela matky.

Čo je však ešte dôležitejšie, placenta umožňuje priechod kyslíka a živín do tela plodu. Pomerne logicky z toho vyplýva, že akékoľvek narušenie funkcie placenty môže mať pre plod tragické následky.

Príčiny predčasného odlúčenia placenty


Presná príčina ochorenia s názvom predčasné odlúčenie placenty väčšinou nie je jasná, poznáme však určité rizikové faktory.

Riziko ochorenia s názvom predčasné odlúčenie placenty je podobne ako iné tehotenské komplikácie vyššie u žien nad 35 rokov.

Viac ohrozené sú ženy fajčiarky, ženy s maternicovými myómami, ženy s chronicky vysokým krvným tlakom a ženy, u ktorých sa rozvinie tzv. preeklampsia.

Častejšie odlúčenie placenty bolo pozorované u viacpočetných tehotenstiev.

Príznaky

Predčasné odlúčenie placenty začína poruchou placentárnej funkcie, je narušená jej filtračná funkcia a krv sa môže začať vylievať medzi placentu a stenu maternice, ktoré sú od seba vznikajúcim sa hematómom odtláčané.

Ohrozená môže byť matka aj plod. Pokiaľ začne krv presakovať do maternice, prejaví sa gynekologickým krvácaním, čo je v čase tehotenstva vždy dôvodom k okamžitej návšteve gynekológa.

Okrem krvácania sa môžu objaviť bolesti brucha a niekedy aj maternicové kontrakcie. Pri úplnom odlúčení placenty môže byť krvácanie masívne a u ženy sa môže rozvinúť život ohrozujúci šokový stav a diseminovaná intravaskulárna koagulopatia.

Plod je ohrozený nedostatočným prísunom kyslíka a môže dôjsť k jeho úmrtiu. V niektorých prípadoch môže byť práve smrť plodu jediným prejavom predčasného odlúčenia placenty.

Diagnostika

Pri krvácaní v tehotenstve musí byť žena čo najskôr vyšetrená gynekológom, ideálne v nemocničnom zariadení.

Stav placenty môže byť do značnej miery zhodnotený ultrazvukovým vyšetrením a situácia plodu pomocou kardiotokografu (sonda snímajúca cez brucho srdcové ozvy plodu).

Je nutné poznať a monitorovať základné životné funkcie ženy vrátane krvného tlaku a srdcovej frekvencie.

Liečba

Rozhodnutie o ďalšom postupe by mal rozhodnúť skúsený gynekológ na základe individuálnej situácie.

V niektorých prípadoch je možné voliť opatrné pozorovanie a vyčkávanie vývoja ďalšieho stavu (najmä ak nie je plod doteraz životaschopný mimo tela matky), v akútnych prípadoch je nutné ukončenie tehotenstva pôrodom (väčšinou cisársky rez) za súčasnej podpory krvného obehu matky a prevencie vzniku šokového stavu (infúzie, transfúzie, apod).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/predcasne-odlouceni-placenty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button