Prasknutý ušný bubienok
Prasknutý ušný bubienok je nepríjemný stav, ktorý je spojený s narušením sluchu. Ušný bubienok je membrána, ktorá oddeľuje vonkajší zvukovod od stredného ucha. Bubienok sa rozochveje, ak sú na neho prenesené zvukové vlny z okolia a tak chvenie bubienka pomôže cez stredoušné kostičky (kladivko-nákovka-strmienok) preniesť tieto zvukové vlny do vnútorného ucha, kde je vlastný sluchový zmyslový aparát.
Aké sú príčiny vzniku tohto prasknutia? Ako sa prasknutý ušný bubienok prejave a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny prasknutia ušného bubienka
Pomerne častou príčinou je neliečený zápal stredného ucha, kedy tvorba hnisu vytláča bubienok von a nakoniec dochádza k jeho prasknutiu.
Okrem toho môže byť bubienok poranený a pretrhnutý mechanickou silou, napríklad pri nešetrnom čistení uší.
Prasknutie bubienka sprevádzajú aj náhle zmeny tlaku v okolí (napr. výbuch – Blast syndróm) a vystavenie sa príliš hlasnému zvuku. Zo vzácnejších príčin prasknutia bubienka je to napríklad cholesteatom.
Pozn: Vykonáva sa aj cielené prepichnutie bubienka lekárom ORL (ušné, nosné a krčné). Tento zákrok sa označuje ako paracentéza a typicky sa vykonáva u zápalu stredného ucha.
Prepichnutie má za cieľ vypustiť hnis a zabrániť pretrhnutiu bubienka. Pri prepichnutí sa vytvorí len malý otvor, ktorý sa rýchlo sám zahojí.
Prejavy
Prasknutie bubienka môže byť bolestivé a býva sprevádzané narušením sluchu na danom uchu.
Ak bol príčinou hnisavý zápal stredného ucha, potom z ucha začne po prasknutí bubienka vytekať krv a hnis.
Diagnostika
Prasknutie bubienka určí lekár ORL na základe vyšetrenia pomocou prístroja nazývaného otoskop, ktorým možno prezrieť vonkajší zvukovod až k bubienku.
Liečba prasknutého ušného bubienka
Ak je prasknutý ušný bubienok spôsobený infekciou, je nutné ju vyliečiť pomocou antibiotík. Inak sa prasknutý bubienok dokáže hojiť aj sám, vo väčšine prípadov dokonca ani nedochádza k trvalému poškodeniu sluchu.
Pri ťažkých a komplikovaných zle sa hojacich prípadoch sa môžu lekári pokúsiť o operačnú rekonštrukciu bubienka (tympanoplastika).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/praskly-bubinek
Použité zdroje: základné zdroje textu