Potravinová alergia

Potravinová alergia Potravinová alergia je stav, kedy vzniká alergická reakcia po požití niektorej potraviny. Býva relatívne častá, skoro každý z nás má nejaké potraviny na ktoré je alergický. Vzhľadom na to, že sa tento text týka problematiky alergií, odporúčame ho prečítať spolu s textom o alergii, kde sú definované pojmy typu alergia, atopia, alergén a alergická reakcia. Aké sú príčiny vzniku potravinovej alergie? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko čo o nej potrebujete vedieť sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny potravinovej alergie


Príčinou je alergická reakcia vzniknutá po kontakte s alergénom

v potravine. A aké potraviny spôsobujú alergie? To je zle postavená otázka, na ktorú sa nedá dosť dobre odpovedať.

Každý človek je alergický na konkrétné potraviny, ktoré iným ľuďom nič neurobia a niektorí ľudia nie sú alergickí na žiadne potraviny.

Napriek tomu existujú potraviny, na ktoré bývajú ľudia alergickí častejšie. Spadajú sem najmä potraviny exotickejšie a dovážané, ako je tropické ovocie. Častejšie vznikajú alergie tiež na orechy, jahody, obilniny, mlieko, ryby a iné morské živočíchy a na niektoré typy korenín.

Prejavy

Potravinová alergia sa môže prejavovať  rôzne a na jej základe môžu vznikať prakticky všetky choroby založené na alergickom podklade – astma (dýchavičnosť, pískanie pri výdychu, suchý kašeľ), žihľavka (červená svrbiaca vyrážka), alergický zápal spojiviek (začervenanie bielka, pálenie očí , opuch viečok), atopický ekzém a niekedy aj nebezpečný anafylaktický šok.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o potraviny, býva často postihnutý aj tráviaci systém.

Jeho postihnutie alergickou reakciou môže byť rôzne – niekedy sa objavujú hnačky, niekedy sú príznaky úplne nenápadné (človek sa cíti divne, pociťuje nevoľnosť, môže ho trochu bolieť brucho a pod.)

A o svojej alergii človek ani nevie. Potravinová alergia súvisí aj s menej známym ochorením pažeráka zvaným eozinofilná ezofagitída.

Diagnostika

Lekár by mal dotyčnému pomôcť zistiť, aká potravina u neho alergiu vyvoláva.

Okrem toho možno vykonať ďalšie alergologické vyšetrenia.

Prevencia

Hlavné je zistiť, aká potravina v nás vyvoláva alergickú reakciu a potom sa jej vyhýbať. To by malo stačiť.

Liečba

Záleží na tom, ako sa potravinová alergia prejavuje a podľa toho ju liečime.

Ak sú prejavy mierné (napríklad mierná žihľavka), nemusíme robiť nič.

Pri obtiažnych prejavoch možno použiť protialergické lieky zo skupiny antihistaminík (napr. Zyrtec, Alerid, Zodac, Xados a iné).

V prípade smrteľne nebezpečného anafylaktického šoku voláme rýchlu záchrannú službu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/potravinova-alergie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button