Portálna hypertenzia

Portálna hypertenziaPortálna hypertenzia označuje závažný stav, kedy je zvýšený tlak vo vrátnicovej (portálnej) žile. Portálna žila je veľmi dôležitá – nachádza sa v dutine brušnej a vzniká sútokom žil odvádzajúcich krv zo sleziny a z čriev. Krv z portálnej žily vteká do pečene, kde sa vrátnicová žila rozpadá na malé žilky. V pečeni je krv zbavená toxických zlúčenín a živín – toxické zlúčeniny sú pečeňovými bunkami odstraňované a živiny sú zúročené. Následne sa potom očistená krv zbiera do pečeňových žíl, ktoré vyústia do dolnej dutej žily a tá už ústi do pravej polovice srdca. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Dá sa vôbec portálna hypertenzia liečiť? Ako sa prejavuje? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny portálnej hypertenzie


Prečo sa tlak krvi vo vrátnicovej žile niekedy zvyšuje? Väčšinou je to z dôvodu, že čosi bráni jej toku cez pečeň.

Najčastejšou príčinou je cirhóza pečene, kedy cirhotické tkanivo kladie veľký odpor toku krvi.

Cirhóza pečene je najčastejšie spôsobená alkoholom, avšak môže mať aj iné príčiny. Relatívne častou príčinou u ľudí s chorým srdcom je aj pravostranné srdcové zlyhanie. Ak pravá polovica srdca zle pumpuje hromadí sa pred ňou v dolnej dutej žile krv.

Toto hromadenie krvi sa môže preniesť aj do pečene a odtiaľ do vrátnicovej žily. Aj mechanické prekážky však môžu spôsobiť vznik portálnej hypertenzie.

Môže ísť napríklad o stlačenie portálnej žily blízko uloženým nádorovým procesom (napr. nádory pečene, nádory žlčníka alebo nádory žlčových ciest) alebo vznik krvnej zrazeniny v portálnej žile.

Veľmi vzácnou príčinou pretlaku portálnej žily je tzv. Budd-Chiariho syndróm. Ide o uzáver pečeňových žíl, ktoré odvádzajú krv do dolnej dutej žily. Medikovia ho dobre poznajú z prednášok, v skutočnosti je jeho výskyt asi 1 ku miliónu.

Prejavy

Portálna hypertenzia sa spočiatku nemusí výrazne prejavovať. Iste, hromadenie krvi v portálnej žile sa môže prenášať až do žíl odvádzajúcich krv z čriev a to so sebou nesie rôzne nešpecifické tráviace ťažkosti, ako je nechutenstvo, pocity plnosti, občasné zvracanie, apod.

Zásadné problémy sú však iné. Krv hromadiaca sa pod tlakom v portálnej žile sa môže začať filtrovať do dutiny brušnej a to má potom za následok vznik vody v bruchu (tzv. ascites).

Okrem toho si krv pri nemožnosti prietoku pečeňou hľadá iné cestičky. Týmito cestami sú rôzne núdzové bočné žilové spojky, ktoré prepájajú portálny systém s dolnou dutou žilou. Takými spojkami sú napríklad žily v stene pažeráka a povrchové žily brucha.

Náhle zvýšený prietok krvi týmito žilami spôsobuje ich rozširovanie. V pažeráku to vedie k vzniku nebezpečných pažerákových varixov a na bruchu k vzniku jasne viditeľných namodralých pruhov, ktoré sa označujú ako Caput medusae [kaput medúzy] čiže hlava Medúzy. Lekárom totiž pripomínali klbka hadov, ktoré mala na hlave bájna Medúza.

Diagnostika

Portálna hypertenzia sa dá do istej miery určiť rôznymi vyšetreniami podľa prítomnosti komplikácií (ascites pohľadom alebo ešte lepšie ultrazvukom, varixy pažeráka pomocou gastroskopie a pod), to sú však len nepriame dôkazy.

Portálna hypertenzia sa dá presne určiť pomocou ultrazvuku brucha, pri ktorom zobrazíme portálnu žilu. Podľa jej šírky môžeme určiť množstvo krvi, ktoré sa v nej nachádza a možno aj určiť prietok krvi portálnou žilou.

Presnejšie je meranie tlakového gradientu v pečeňových žilách – toto vyšetrenie je však invazívne a do pečeňových žíl sa pri ňom musí zasunúť špeciálna meracia sonda.

Prevencia

Prevencia vyplýva z vyvolávajúcich príčin. Nedokážeme ovplyvniť všetky, ale najčastejšou príčinou je alkoholizmus, ktorý do istej miery možno ovplyvniť.

Nepiť alkohol nad mieru a nedopracovať sa do štádia cirhózy pečene je preto najlepšou možnou prevenciou.

Liečba

Portálna hypertenzia a jej liečba je zložitá. Ak je to možné, je potrebné odstrániť vyvolávajúcu príčinu (napríklad operácie nádoru, ktorý stláča vrátnicovú žilu, liečiť srdcové zlyhanie a pod.). U alkoholickej cirhózy je nutná úplná abstinencia.

Okrem toho sa používajú rôzne lieky znižujúce tlak v portálnej žile (nitráty, niektorá antihypertenzíva zo skupiny beta-blokátorov).

Pri závažných komplikáciách je tu možnosť TIPS, pri ktorej sa prepoji portálna žila s dolnou dutou žilou špeciálnu trubičkou, ktorá sa zavedie do pečene. TIPS síce spoľahlivo odstráni portálnu hypertenziu, ale má obrovské vedľajšie účinky.

Síce zabráni vykrvácanie z pažerákových varixov, ale prognózu chorého nezlepší.

Definitívnym riešením u cirhózy je transplantácia pečene, ktorá by mala po TIPS nasledovať, ak je to však u daného pacienta možné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/portalni-hypertenze

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button