Poranenie sleziny

Poranenie sleziny Poranenie sleziny môže byť veľmi zákerným úrazom, ktorý napriek svojej relatívnej nenápadnosti môže ohroziť chorého na živote. Slezina je bohato prekrvený a relatívne krehký orgán uložený vo väzivovom púzdre v dutine brušnej v ľavom medzirebrí. Okrem svojho puzdra je tak proti vonkajším silám čiastočne chránená aj bránicou a kosťami hrudného koša – najmä rebrami. Aké sú príčiny vzniku tohto poranenia? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny poranenia sleziny


Pri rozsiahlejších poranenia dutiny brušnej,najmä pri autonehodách, nie je poranenie sleziny výnimkou.

Pomerne často sa stane obeťou rebier, ktoré ju majú chrániť. Pri ich zlomení totiž môžu slezinu naopak poškodiť.

Prejavy

Poranenie sleziny môže byť tupé alebo tzv. penetrujúce, čo znamená, že je tkanivo sleziny roztrhnuté. Pri úplnom roztrhnutí tkaniva sleziny aj s jej puzdrom dochádza ku krvácaniu do brušnej dutiny a vzniku šokového stavu.

Pomerne často však dôjde len k natrhnutiu a nenápadnému krvácaniu do puzdra sleziny, ktoré roztrhnuté nie je.

Zväčšujúci sa hematóm (ohraničené ložisko krvi) však puzdro začne napínať. Prejavy nemusia byť žiadne alebo neurčitá bolesť brucha lokalizovaná pod ľavými rebrami.

Ak dôjde s časovým odstupom dní či týždňov k prasknutiu puzdra, vzniká opäť krvácanie do brušnej dutiny a šokový stav. Na toto oneskorené krvácanie môže človek pomerne ľahko zomrieť, pretože už väčšinou nebýva prítomný v stredisku zdravotníckej starostlivosti.

Príznaky šokového stavu sú rýchly pulz, pokles krvného tlaku, potenie, bledosť, chlad končatín a následne kolaps, porucha vedomia a smrť.

Diagnostika

Je dôležitá anamnéza nedávneho úrazu, v krvných náberoch môžeme niekedy nájsť chudokrvnosť (krv sa stráca krvácaním pod slezinové puzdro).

Zásadným vyšetrením je ultrazvuk brucha, kedy možno nájsť hematóm sleziny, v prípade krvácania do brucha aj tekutinu v dutine brušnej.

Poranenie sleziny sa dá ešte lepšie zobraziť pomocou CT vyšetrenia brucha, ktoré sa u rozsiahlych poraneniach brušnej dutiny vykonáva najčastejšie.

Liečba

Pri miernych prípadoch, keď je napríklad prítomný len malý hematóm a puzdro sleziny je nepoškodené , tak sa postupuje konzervatívne – postačuje pokoj na lôžku a pacient sa sleduje s pravidelnými kontrolami ultrazvukom.

Pri postupnom vstrebávaní a zmenšovaní hematómu sa môže prepustiť. Pri rozsiahlejšom natrhnutí či roztrhnutí sleziny je liečba primárne chirurgická.

Pri klasickej brušnej operácii sa trhlina zaceľuje špeciálnym tkanivovým lepidlom alebo sa slezina čiastočne či kompletne odstraňuje.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/poraneni-sleziny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button