Pooperačné zrasty

Pooperačné zrasty Pooperačné zrasty (odborne adhézie) sa vyskytujú najmä v dutine brušnej a zdajú sa byť predovšetkým chirurgickou problematikou. Je to iste pravda, ale stretávajú sa s nimi aj lekári iných odborností kvôli ich pomerne pestrým prejavom. Je nutné dodať, že sa ich prítomnosť nie vždy ľahko zisťuje, a že sa na ne mnohokrát v diagnostickej úvahe ani nemyslí. Ako sa prejavujú tieto adhézie? Dajú sa liečiť? Aká je príčina ich vzniku? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny pooperačných zrastov


Príčinou vzniku zrastov sú predchádzajúce brušné operácie. Vyššie riziko zrastov je u gynekologických operácií a u operácií endometriózi.

Zrastom sa nedá úplne zabrániť, pretože sú súčasťou hojivých procesov, zjazvenia a tvorby väzivového tkaniva.

Jazvovité tkanivo môže vznikať medzi črevnými kľučkami aj ďalšími orgánmi dutiny brušnej.

Riziko zrastov je vyššie, ak bol v dutine brušnej počas operácie prítomný zápal, ak boli v dutine brušnej zabudnuté operačné rúška alebo dokonca nástroje (málo časté, ale nie nemožné), alebo ak došlo počas operácie k významnému krvácaniu do brušnej dutiny.

Prejavy

Za normálnych okolností sa črevné klky voľne hýbu a kĺžu po sebe. Pri vzniku zrastov sa tento normálny stav narušuje a to môže vyvolať rad ťažkostí.

Pacienti začnú po mesiacoch až rokoch trpieť chronickými bolesťami brucha a chronickými bolesťami panvy u žien.

V niektorých prípadoch môžu zrasty spôsobiť črevnú nepriechodnosť. Špeciálne u žien môžu zrasty spôsobiť neplodnosť, ak sú do zrastov zahrnuté vajíčkovody a naruší sa tak transport vajíčka z vaječníkov do maternice.

Keď pooperačné zrasty  postihnú hrubé črevo, môže ich prítomnosť vážne narušiť priebeh kolonoskopie ktorá môže byť bolestivejšia alebo dokonca neuskutočniteľná.

Preto sa pred týmto vyšetrením často pýtame, či pacient v minulosti prekonal nejakú brušnú operáciu.

Diagnostika

Pooperačné zrasty  je ťažké diagnostikovať a bežné vyšetrovacie metódy (fyzikálne vyšetrenie, krvné odbery, ultrazvuk brucha, prípadne gastroskopia, kolonoskopia a CT vyšetrenie) majú skôr vylúčiť iné príčiny pacientových ťažkostí.

Ak problém pretrváva, spomínané vyšetrovacie metódy neukážu jasnú príčinu a vieme, že pacient je po brušnej operácii a zrasty sú pravdepodobnou príčinou jeho ťažkostí.

V takom prípade je možné vykonať diagnostickú laparoskopii, pri ktorej si môže chirurg prehliadnuť vnútro dutiny brušnej a zrasty nájsť.

Liečba

Pooperačné zrasty nemožno liečiť pomocou liekov, jedinou možnosťou je ich chirurgické rozrušenie počas operácie.

Toto rozrušenie zrastov odborne označujeme ako adheziolýza.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pooperacni-srusty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Po dlhoročných problémoch a po nedokonanej kolonoskopie mi lekárka oznámila, že asi mám zrasty. Videla som reportáž z kúpeľov Lúčky, kde laseroterapiou liečia pľúca postcovidových pacientov. Kúpeľný lekár mi tiež odporučil laseroterapiu…Po 10 ošetrení po 15 min. môžem skonštatovať, že stav sa mi zhoršil, neviem sa vyprázdniť, mám nafúknuté obrovské brucho, bolesti, kŕče… Som zúfalá…Potrebovala by som radu, čo mám podniknúť, a tiež dobrého lekára, ktorý by mi pomohol.
      Som z Galanty.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button