Polypy
Polyp je v lekárskej terminológii označenie pre výrastok sliznice niektorého dutého orgánu – typické sú polypy tráviaceho traktu (najmä hrubého čreva a žalúdka), polypy sliznice maternice, nosové polypy, polypy žlčníka, polypy močového mechúra a pod.
Vznik polypu môže mať najrôznejšie príčiny a samotný polyp môže mať rôzny klinický význam, niekedy je v podstate banálnym nálezom, inokedy je predzvesťou nebezpečnej choroby. teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe polypov.
Pozn: Podľa vzhľadu ich delíme na stopkaté a prisadlé.
Príčiny vzniku polypov
Príčiny vzniku polypov sú rôzne. Môže ísť o dôsledok podráždenia sliznice chronickým zápalom, vo vážnejších prípadoch môže ísť o dôsledok nadmerného delenia buniek a vzniku nádoru.
Rozsiahly výskyt polypov môže byť súčasťou niektorých geneticky podmienených syndrómov (familiárna adenomatózna polypóza), kedy je predpoklad k vzniku polypov daný vrodenou genetickou mutáciou.
U niektorých polypov presný dôvod vzniku nepoznáme.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ich delíme na dve základné skupiny – nádorové a nenádorové. Polypy nádorové potom môžeme deliť na nezhubné a zhubné.
Pomerne zásadné je fakt, že neliečené nezhubný nádorový polyp má relatívne veľký potenciál sa po čase premeniť v zhubné nádory (typickým príkladom je prípad rakoviny hrubého čreva).
Prejavy
Polypy sa obvykle neprejavia vôbec, nosové polypy môžu spôsobovať problémy pri dýchaní nosom (upchatý nos), polypy tráviaceho traktu, polypy močového mechúra a maternice môžu spôsobiť krvácanie (krv v moči, krv v stolici, gynekologické krvácanie) alebo najrôznejšie nešpecifické ťažkosti.
Možno však iste povedať, že nález polypu je všeobecne skôr náhodný.
Diagnostika
Samotný nález polypu je možný pomocou endoskopických metód v tráviacom trakte (gastroskopia, kolonoskopia s využitím chromoendoskopie), či pomocou zobrazovacích metód (ultrazvuk brucha nájde polypy žlčníka, polypy močového mechúra či maternicové polypy).
K dovyšetreniu maternicových polypov možno vykonať endoskopickú hysteroskopiu, na vyšetrenie polypov močového mechúra opäť endoskopické vyšetrenie – cystoskopia.
Z vyššie uvedeného pomerne jasne vyplýva, že v diagnostike polypov hrá dôležitú úlohu endoskopia, tj. vyšetrenie telových dutín pomocou hadicových prístrojov s kamerou.
Výhodou je zobrazenie polypu na vlastné oči a možnosť odobrať z polypu vzorku s možnosťou histologického vyšetrenia.
Práve histologické vyšetrenie je v podstate zásadné pre určenie charakteru polypu. Endoskopista s veľkými skúsenosťami môže už od oka odhadnúť, o aký polyp by mohlo ísť, pomôcť mu v mnohých prípadoch môžu aj špeciálne režimy zobrazenia, ktorými sú moderné endoskopy vybavené.
Napriek tomu však sa jedná len o subjektívny dojem a definitívne určenie môže vykonať až lekár hodnotiaci polyp či jeho vzorku pod mikroskopom.
Vzhľadom k tomu, že aj histologické vyšetrenie vzorky polypu nemusí byť úplne presné (predsa len sa jedná o malú vzorku), preferuje sa u polypov ich úplné odstránenie a následne histologické vyšetrenie celého polypu.
Vyjde potom výsledok, že polyp bol nenádorový? Nič sa nedeje, potom bol jednoducho odstránený nenádorový polyp.
Ak však vyjde výsledok, že bol polyp nádorový (bez ohľadu na zhubnosť), bolo jeho odstránenie zásadné a z dlhodobého hľadiska možno aj život zachraňujúce.
U polypov žlčníka je to trochu problematické, pretože žiadnu bežnú endoskopickou metódou ich nemožno diagnostikovať ani odstrániť.
Pri náleze polypu na ultrazvuku sa potom preferuje jeho pravidelné monitorovanie a meranie veľkosti, pri akomkoľvek náznaku zväčšenia sa vykoná operačné odstránenie celého žlčníka.
Liečba
Ako už bolo spomenuté vyššie, jedinou liečebnou možnosťou je polyp odstrániť. Väčšinu polypov možno odstrániť pomocou endoskopického prístroja (najčastejšie odrezať – tzv. polypektómia), niektoré rozsiahle črevné či žlčníkové polypy sa potom musia odstrániť pri klasickom chirurgickom zákroku.
U syndrómu familiárnej adenomatóznej polypózy, kedy sa v hrubom čreve nachádzajú tisíce drobných nádorových črevných polypov, sa odporúča chirurgické odstránenie celého hrubého čreva.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/polypy
Použité zdroje: základné zdroje textu