Polymyozitída

PolymyozitídaPolymyozitída je jednou z autoimunitných chorôb a postihuje najmä svaly. Vyskytuje sa častejšie u žien. Názov choroby by sa dal preložiť ako „zápal svalov“ (poly – veľa, myös – sval, -itida – zápal). Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny polymyozitídy


Príčiny vzniku choroby nie sú známe. V organizme chorého človeka sa začnú vytvárať protilátky zamerané proti jeho vlastným tkanivám, tzv. autoprotilátky.

Tie sú v tomto prípade zamerané proti svalom a spôsobia v nich chronický zápal.

Je nutné vedieť, že asi u pätiny dospelých ľudí súvisí výskyt polymyozitídy so zhubným nádorom.

Prejavy

Polymyozitída sa typicky prejavuje  svalovu bolesťou a únavou. Pri záchvate choroby môže chorému robiť problémy aj chôdza (pocit ťažkých nôh), či zdvihnutie horných končatín nad hlavu. Postihnutie svalov tráviacej trubice môže viesť k poruchám prehĺtania.

Pri dlhotrvajúcej chorobe môže dôjsť k úbytku svalovej hmoty a k väzivovateniu pľúc, čo je spojené s pocitom zhoršujúcej sa dýchavičnosti.

U ťažko prebiehajúceho zápalu môže dôjsť až k rozpadu svalových vlákien, čo odborne označujeme ako rabdomyolýza.

Ak sa vyskytujú pri chorobe aj kožné príznaky, hovoríme o dermatomyozitíde. Na kĺboch prstov ruky sa objavujú červené škvrny a koža na rukách sa stáva tučnejšia a drsnejšia. Ruky budia dojem, ako keby chorý tvrdo manuálne pracoval (tzv. „ruky mechanika“).

Diagnostika

Okrem typických prejavov, v krvi nájdeme zvýšenie koncentrácie svalových enzýmov ako je napr. kreatínkináza (CK). Kreatínkináza sa vyskytuje vo svalových bunkách a uvoľňuje sa do krvi pri ich poškodzovaní.

Poruchy svalových funkcií zistíme pomerne spoľahlivou známkou choroby je nález niektorých autoprotilátok v krvi. Tieto vyšetrenia sú však drahšie a robia sa len pri dôvodnom podozrení na polymyozitídu.

Inváznejším, ale spoľahlivým vyšetrením je aj biopsia svalu, kedy sa niektorý zo svalov nabodne ihlou a získa sa vzorka na histológiu. Histologické vyšetrenie preukáže vo vzorke chronické zápalové zmeny.

Liečba

Polymyozitída má tendenciu prebiehať záchvatovo – má štádiá zhoršovania sa a štádia kľudu. V štádiách priebehu choroby sa odporúča pokoj a odpočinok bez namáhania svalov.

Naopak v obdobiach kľudu je vhodná rehabilitácia. Z liekov sa užívajú rôzne lieky tlmiace imunitu (imunosupresíva), najmä kortikoidy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/polymyozitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button