Podkovovitá oblička
Podkovovitá oblička nie je chorobou v pravom slova zmysle, je to skôr odchýlka od normy, ktorá vedie k vzniku tvarovo značne odlišnej obličky. Odborný názov pre tento stav je ren arcuatus [ren arkuátus]. Aké sú príčiny vzniku tejto odchýlky? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny podkovitej obličky
Príčina vzniku podkovitej obličky nie je jasná, ide pravdepodobne o vplyv genetických faktorov uplatňujúcich sa pri embryonálnom vývoji jedinca.
Nie je však známa konkrétna genetická mutácia, ktorá by stav spôsobovala.
Podkovovitá oblička sa viac vyskytuje u mužov a predpokladá sa jej výskyt asi u jedného človeka z 300-500 ľudí, okrem toho je častejšie pozorovaná u žien s Turnerovým syndrómom.
Prejavy
Ako iste vieme, oblička je párový orgán, ktorý nájdeme v bruchu. Pri embryonálnom vývoji však v tomto prípade dochádza k ich zrastu do jednej štruktúry, ktorá vyzerá ako podkova.
Z takto vytvorenej veľkej obličky zvyčajne vychádzajú dva močovody.
Ochorenie samo o sebe nemá žiadne príznaky, pri niektorých formách však môžu deformácie tkaniva zhoršiť odtok moču.
V takom prípade sa zvyšuje riziko výskytu niektorých komplikácií ako je vezikoureterálný reflux, vznik hydronefrózy, močových kameňov a zápalu obličiek.
U ľudí s podkovovitou obličkou je okrem toho zvýšené riziko vzniku niektorých foriem rakoviny obličky (najmä Wilmsov tumor).
Diagnostika
Podkovovitá oblička je väčšinou náhodne nájdená pomocou niektorej zo zobrazovacích metód ako je ultrazvuk, CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.
Liečba
Samotné ochorenie sa nejako nerieši ani nelieči, riešia sa iba jeho komplikácie, najmä ak je prítomná porucha odtoku moču a močové kamene.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/podkovovita-ledvina
Použité zdroje: základné zdroje textu