Pneumokok
Pneumokok je skratka pre baktériu známu ako Strep- pneumoniae. Táto baktéria patrí, ako už názov napovedá, do skupiny baktérií známych ako streptokoky. Pneumokok je častým vyvolávateľom mnohých infekčných ochorení, ktoré môžu v istých prípadoch človeka ľahko ohroziť na živote, či mu spôsobiť doživotné postihnutie. Pneumokokmi sa najčastejšie môžeme nakaziť kvapôčkovým prenosom, kedy bývajú postihnuté dýchacie cesty. Odtiaľ sa môže pneumokok ďalej šíriť a spôsobiť aj choroby iných orgánov a tkanív.
Aké choroby môže pneumokok vyvolať?
1. Zápal pľúc
Pneumokok je jedným z najčastejších vyvolávateľov bakteriálneho zápalu pľúc.
Málokedy napadne naše pľúca len tak, väčšinou nasadá na vírusovú infekciu horných dýchacích ciest, ktorá mu pripraví cestu.
Medzi príznaky patria vysoké teploty, kašeľ spojený s vykašliavaním hlienu a hnisu, niekedy sa môže objaviť bolesť na hrudníku, ktorá sa zhoršuje pri nádychu. Ďalšie detaily nájdete v príslušnom článku.
2. Angína
Pneumokok vie napádať krčné mandle a potom spôsobuje angínu. Choroba je typická vysokými teplotami, schvátenosťou a nepríjemnými bolesťami v krku.
Bolesti sa zvyčajne zhoršujú pri prehĺtaní. Na mandliach sa objaví belavé povlaky, taktiež nazývané čapy. Detaily nájdete v článku o angíne.
3. Zápal stredného ucha
Pneumokok je častým vyvolávateľom tejto infekcie, ktorá sa prejavuje bolesťami ucha, teplotami, schvátenosťou a niekedy aj poruchami sluchu. Ďalšie detaily opäť nájdete v príslušnom článku.
4. Zápal prínosových dutín
Pneumokok vie napadnúť aj vedľajšie dutiny nosné a spôsobiť tam zápal čiže sinusitídu. Je to nepríjemný stav, ktorý vedie k hromadeniu hnisu v týchto dutinách.
Dutiny sú síce s dutinou nosovou prepojené otvorčekami, tie však zápalom zdurená sliznice zúži a uzavrie.
Ochorenie je sprevádzané zvýšenou teplotou a bolesťou hlavy v mieste zasiahnutých dutín – najčastejšie tvár v oblasti pod očami alebo oblasť na čele nad koreňom nosa.
Liečba antibiotikami býva sama o sebe mnohokrát neúčinná a musí sa vykonať punkcia dutín (vykonáva sa na ušnom-nosovom-krčnom).
Zjednodušene povedané sa do dutiny nosnej zavedie ostrý predmet a tým sa odtiaľ prerazí dostatočne veľký otvor do postihnutej vedľajšej nosnej dutiny. Prerazeným otvorom môže odtekať hnis a to vedie k výraznému zlepšeniu stavu.
5. Pneumokoková meningitída
Toto je vážne ochorenie, u ktorého by sme sa radi zastavili. Jedná sa o zápal mozgových obalov spôsobený pneumokokmi.
Vyskytuje sa najmä u malých detí. Môže síce vzniknúť „z ničoho nič“, ale väčšinou nasadá na neliečený zápal stredného ucha alebo prínosových dutín.
Tieto miesta sú totiž pomerne blízko od temena a baktérie sa odtiaľ na mozgové obaly rozšíria. Pneumokoková infekcia sa môže rozšíriť na mozgové tkanivo za vzniku zápalu mozgu.
Prejavy
Medzi prejavy ochorenia patria veľmi vysoké horúčky, ťažká schvátenosť, poruchy vedomia, bolesti hlavy a meningeálne príznaky.
Základným meningeálnym príznakom je stuhnutosť šije, neschopnosť predkloniť hlavu a dotknúť sa bradou hrudi.
Kývanie do strany ide vcelku normálne, ale pri pokuse o predklon hlavy je pohyb znemožnený stuhnutosťou a prudkou bolesťou.
Pneumokoková meningitída napodiv nemá takú publicitu ako jej sestra meningokoková meningitída.
Akonáhle nejaké dieťa ochorie meningokokmi, hneď sa to hlási v médiách. Pritom meningokoková meningitída zabije „len“ asi 10% chorých. To „len“ píšem preto, že pneumokoková meningitída zabije cez 20% chorých a veľké množstvo preživších má nejaké doživotné následky – ľudia veľmi často nenávratne ohluchnú.
Diagnostika
Okrem nálezu vyššie uvedených prejavov má význam vyšetrenie krvi, ktoré môže ukázať príznaky zápalu (vysoké CRP a pod.).
Veľmi dôležitá môže byť lumbálna punkcia, kedy sa cez stenu chrbta nabodne chrbticový kanál a vezme sa z neho vzorka mozgovomiechového moku.
V ňom môžeme nájsť príznaky zápalu (vysoké množstvo bielych krviniek) a možno ho aj mikrobiologicky vyšetriť.
Liečba
Chorý s meningitídou musí byť hospitalizovaný v nemocnici a vyžaduje intenzívnu starostlivosť.
Podávajú sa antibiotiká vo veľkých dávkach priamo do žily, ale aj cez tú najlepšiu liečbu nie každý infekciu prežije.
Prevencia
Ako prevencia meningitídy je nutné včas liečiť zápaly prínosových dutín a zápal stredného ucha.
Veľmi účinným prostriedkom prevencie je očkovacia vakcína. Bezplatne sa očkujú len ohrozené osoby, medzi ktoré sa radia ľudia s poruchami imunity a deti s chirurgicky odstránenou slezinou (sú citlivé voči pneumomokokovi aj meningokokom).
O očkovanie možno samozrejme požiadať aj u osôb bez zvýšeného rizika ochorenia, ale v tom prípade sa vakcína platí.
Liečba pneumokokových infekcií
Ak neberieme do úvahy konkrétne liečebné postupy pri jednotlivých typoch infekcie (napríklad punkcia vedľajších nosových dutín), tak univerzálnym liečebným prostriedkom sú antibiotiká.
Streptokoky sú väčšinou dobre citlivé na penicilínovú radu antibiotík, avšak ich odolnosť proti antibiotikám stúpa.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/pneumokok
Použité zdroje: základné zdroje textu