Pleuritída (zápal pohrudnice)

PleuritídaZápal pohrudnice čiže pleuritída je relatívne časté ochorenie. Ide o zápal postihujúci pohrudnicu (pleuru), čo je blana pokrývajúca pľúca. Medzi pľúcami a pleurou je za normálnych okolností len minimálny priestor s minimom tekutiny, čo umožňuje jednoduché rozpínanie pľúc.

Pleuritída a jej príčiny


Pomerne často sa jedná o infekčné zápaly, pôvodcovia býva často vírusy. Avšak aj bakteriálne zápaly pľúc (bakteriálna pneumónia) môžu ľahko prejsť na pohrudnicu.

Zápaly môžu byť aj neinfekčné a potom sprevádzajú najrôznejšie autoimunitné ochorenia (Lupus erythematosus a iné). Podobne môžu pohrudnicu podráždiť najrôznejšie pľúcnej choroby od rakoviny pľúc a mezoteliomu cez cystickú fibrózu až po azbestózu a silikózu.

Prejavy

Pleuritídy sa všeobecne rozdeľujú na suchú a vlhkú. Suchá sa prejavuje podráždením pleury a bolestivosťou, vlhká je typická tvorbou tekutiny.

V konkrétnych prípadoch často prechádza v priebehu choroby suchá vo vlhkú. Suchá pleuritída sa zvyčajne prejavuje bolesťou na hrudi na strane postihnutia.

Bolesť je závislá na dýchanie, hovoríme o tzv. pleurálnou charaktere bolesti. Pri nádychu sa obvykle zhorší, pri výdychu dochádza k úľave.

Okrem toho dráždenie pohrudnice spôsobuje nepríjemný suchý kašeľ a zvyčajne býva prítomná aj vyššia teplota. Pleuritída môže spôsobiť aj tvorbu tekutiny v pleurálnej dutine (vlhká pleuritída) a tento stav označujeme ako vodu na pľúcach (fluidothorax).

Ak je vody na pľúcach príliš veľa, je tkanivo pľúc tekutinou stlačené a to môže viesť k pocitu dýchavičnosti.

Diagnostika

Diagnózu môžeme odhadnúť z klinických prejavov, pri počúvaní fonendoskopom môže lekár u suchej pleuritídy počuť trecí šelest.

V krvných náberoch môže byť zvýšené CRP a na röntgene hrudníka možno nájsť stopy zápalového postihnutia pleury.

Pri pochybnostiach môžeme vyšetrenie doplniť o CT vyšetrenie hrudníka.

Liečba

Záleží na vyvolávajúcej príčine zápalu pohrudnice a na jej forme. Suchá pleuritída sa lieči skôr pokojom na lôžku a podávaním nesteroidných protizápalových liekov – tie tlmia ako prejavy vlastného zápalu (a tým aj bolesť), tak znižujú aj prípadnú zvýšenú teplotu (fungujú ako antipyretiká). Ak máme podozrenie na bakteriálny zápal, podávame antibiotiká.

Ak je zápal pohrudnice len prejavom nejakého autoimunitného ochorenia, možno k jej zvládnutiu podávať silnejšie protizápalové lieky ako sú napríklad kortikoidy.

Ak je pleuritída vlhká, môže byť potrebné tekutinu odsať. To za prvé chorému uľaví, pretože sa stlačené pľúca prevzdušnia a za druhé môžeme odoslať vzorky tekutiny na vyšetrenie (mikrobiológia, biochémia, cytológia) – zistíme tak zloženie tekutiny a môžeme nájsť prípadné nádorové bunky alebo baktérie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pleuritida-zanet-pohrudnice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button