Pleseň nechtu (onychomykóza)
Pleseň nechtu sa odborne označuje ako onychomykóza, postihuje hlavne prsty dolných končatín a je častým dôvodom opakovaných návštev kožného lekára. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.
Pleseň nechtu a jej príčiny
Príčinou je infekčné postihnutie nechtu a jeho okolie niektorou z bežne sa vyskytujúcich plesní.
Tieto plesne zahŕňajú kvasinky a ďalšie kožné plesne (dermatofyty). Zvýšené riziko je u ľudí s nadmerným potením, ktorí nosia nepriedušné ponožky a obuv a u ľudí s narušeným cievnym zásobením dolnej končatiny (ľudia vyššieho veku, s cukrovkou, s ischemickou chorobou dolných končatín a pod.)
A u chorých s poruchami imunity. K prenosu infekcie môže dôjsť v bazénoch, saunách a ďalších spoločných zariadeniach, kde je vlhko a kde ľudia chodia bosí.
Prejavy
Pri infekcii sa necht začne deformovať, hrubne sa a mení sa jeho farba na žltú alebo belavú. Necht stráca svoju pevnosť, stane sa lámavým, štiepia a drobí sa.
Plesňou môže byť postihnutá aj okolitá koža, ktorá môže bolieť, sčervenie a nepríjemne páchne.
Diagnostika
Diagnózu stanovuje zvyčajne kožný lekár.
V niektorých prípadoch je diagnóza v podstate jasná, inokedy je nutné získať malú vzorku nechtu k mikrobiologickým testom s kultiváciou na zistenie vyvolávajúceho činiteľa.
Liečba
Základom terapie sú antimykotiká (protiplesňové lieky). Vo väčšine prípadov sa aplikujú lokálne na postihnuté nechty vo forme mastí, možno ich však podávať aj v podobe polykaných tabliet, pričom sa účinná látka dostane do miesta infekcie krvným riečiskom.
Okrem samotnej terapie je vhodné postihnutých poučiť o správnej hygiene a nosení priedušných vzdušných ponožiek a obuvi.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/plisen-nehtu
Použité zdroje: základné zdroje textu