Perthesova choroba
Perthesova choroba [pertésova] je kostné ochorenie, ktoré sa typicky vyskytuje v detskom veku (obvykle u detí mladších ako 10 rokov) a znamená odumretie časti stehennej kosti. Postihnutá je hlavica stehennej kosti, ktorá tvorí časť dôležitého bedrového kĺbu.
Perthesova choroba a jej príčiny
Presná príčina nie je známa, ale predpokladá sa, že dôvodom je narušenie cievneho zásobenia hlavice stehennej kosti.
Niekedy vedie k vzniku Perthesovej choroby neúmerná fyzická aktivita s preťažením bedrového kĺbu, inokedy môže byť Perthesova choroba komplikácia liečby vrodenej dysplázie bedrového kĺbu a v mnohých prípadoch nie je vyvolávajúci mechanizmus jasný.
Všeobecne povedané sú výrazne častejšie postihnutí chlapci ako dievčatá.
Prejavy
Nedostatočné krvné zásobenie spôsobí odumretie časti stehennej kosti (osteonekróza) v mieste hlavice, odumreté tkanivo sa postupne odstraňuje a je nahradzované novým kostným tkanivom. Počas tohto procesu je však výrazne znížená stabilita bedrového kĺbu.
Dôsledkom je bolesť bedrového kĺbu, ktorá sa zhoršuje pri pohybe a je obmedzená pohyblivosť v postihnutom bedrovom kĺbe.
Postihnutý človek môže začať pri chôdzi krívať. Väčšinou je postihnutý iba jeden bedrový kĺb, ale sú popisované aj súčasné obojstranné postihnutia.
Diagnostika
Diagnóza je stanovená na základe ortopedického vyšetrenia s prevedením röntgenového snímku postihnutej oblasti, ktorý ochorenie hlavice stehennej kosti ukáže.
V diagnóze môže pomôcť aj ultrazvuk bedrového kĺbu.
Perthesova choroba a jej liečba
Liečbu vedú ortopédi a závisí na tiaži stavu a konkrétnych príznakoch. Postihnutá končatina by sa nemala preťažovať, niekedy sa vykonáva trakcia (terapia ťahom) na zabezpečenie čo najlepšieho postavenia kĺbu k správnemu hojeniu.
V mnohých prípadoch sa používajú špeciálne dlahy a ďalšie ortopedické pomôcky k udržaniu končatiny v žiaducom postavení.
Fyzická aktivita nie je vo väčšine prípadov na škodu, ale prednosť by mali mať aktivity, ktoré nezaťažujú kĺby dolných končatín ako je napríklad plávanie
V ideálnom prípade dieťa podstúpi intenzívnu rehabilitáciu riadenú odborníkmi. Liečba je skôr dlhodobá a môže trvať aj niekoľko mesiacov s ďalším pravidelným sledovaním až do konca dospievania.
V niektorých prípadoch sa na kĺbe vykonávajú ortopedické operačné zákroky.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/perthesova-choroba
Použité zdroje: základné zdroje textu