Pemfigus
Pemfigus (pemphigus) je označenie pre skupinu kožných chorôb, ktoré majú autoimunitnú príčinu a vedú k tvorbe pľuzgierov. Najznámejšia z týchto chorôb je Pemfigus vulgaris. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe týchto kožných chorôb.
Pemfigus a jeho príčiny
Choroba vzniká, ako už bolo povedané vyššie, na autoimunitnom podklade. To znamená, že z nejakého dôvodu sa v našom tele začnú vytvárať protilátky proti našim vlastným tkanivám (tzv. autoprotilátky), v tomto prípade proti určitým štruktúram buniek pokožky.
Podobne ako iné autoimunitné choroby, ani pemfigus nie je nákazlivý.
Prejavy
Poškodenie buniek pokožky vedie k tomu, že začne strácať súdržnosť. V postihnutých miestach kože sa objavia pľuzgiere, ktoré môžu byť pomerne rozsiahle.
Po prasknutí týchto pľuzgierov z nich vznikajú vlhké kožné chrasty a vredy, ktoré sú bolestivé. Vredy sa môžu pomerne ľahko infikovať baktériami (impetiginizácia) a to má vážne následky – strata funkcie kože ako krytu a ľahký prestup baktérií do organizmu ľahko vyústi v otravu krvi a v smrť.
Hoci sa majú vredy tendenciu hojiť, choroba prepuká opakovane a zdanlivo zacelené koža je po čase opäť narušená vznikom pľuzgierov a vredov.
Pozn: Bol preukázaný častejší súčasný výskyt pemfigu a inej autoimunitnej choroby známej ako myasthenia gravis.
Diagnostika
Diagnózu väčšinou stanovuje kožný lekár na základe fyzikálneho vyšetrenia. Diagnostiku pemfigu môže sprevádzať určitá neistota, k jej prekonaniu je väčšinou nutné odobrať z ložísk vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie.
V získaných vzorkách (a-alebo v krvnom nábere) môžeme nájsť prítomné autoprotilátky.
Liečba
Základom liečby sú lieky tlmiace imunitný systém. Je ich viac typov, medzi najznámejšie patria kortikoidy.
Pokiaľ do vzniknutých rán vstúpi bakteriálna infekcia, je nutné podávať antibiotiká a to mnohokrát vnútrožilovo pri hospitalizácie v nemocnici.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/pemfigus
Použité zdroje: základné zdroje textu