Pečeňové cysty
Pečeňové cysty a nález pečeňových cýst je relatívne bežný, pretože sa vyskytujú až u 5% populácie. Tieto cysty väčšinou nespôsobujú žiadne ťažkosti a bývajú náhodným nálezom. Všeobecne povedané je cysta dutina krytá vrstvou buniek, ktorá väčšinou obsahuje tekutinu. Článok venovaný problematike cýst nájdete tu.
Pečeňové cysty a ich príčiny
Väčšinou sú pečeňové cysty dôsledkom vrodenej narušenej stavby pečeňového tkaniva, v ktorom vzniká drobná cysta.
Mnohopočetný výskyt cýst býva prítomný napríklad pri polycystickej chorobe pečene, ktorá je geneticky podmienená a spočíva vo výskyte obrovského množstva cýst v tkanive pečene.
Pečeňové cysty môžu mať aj parazitárny pôvod – napríklad veľké cysty pri echinokokovej infekcií.
Zo najzávažnejších príčin musíme spomenúť aj cystické nádory pečene, ktoré môžu byť nezhubné, alebo zhubné (cystická forma rakoviny pečene).
Prejavy
V drvivej väčšine prípadov sú cysty bezpríznakové a sú náhodným nálezom. Veľké cysty môžu vyvolať zväčšenie pečene a nepríjemný tlak alebo bolesti pod pravým rebrom.
Ak by nejaká zvlášť veľká cysta utlačila veľké žlčovody, môže dôjsť k poruche odtoku žlče a vzniku žltačky – to sú však v prípade cýst skôr raritné situácie.
Diagnostika
Cysty sú väčšinou nájdené pri ultrazvukovom vyšetrení. V prípade podozrenia na závažnejšiu chorobu možno vykonať CT vyšetrenie pečene.
Pri podozrení na nádorový pôvod cysty sa z krvi odoberá tumor marker špecifický pre rakovinu pečene známy ako alfa-fetoproteín (AFP).
Terapia
Prosté jednoduché cysty netreba nijako liečiť. Polycystické ochorenie pečene spôsobuje svojmu nositeľovi chronické problémy a jediným možným riešením je transplantácia pečene.
Ložiská, u ktorých je dôvodné podozrenie na prítomnosť nádorového tkaniva, sa odstraňujú chirurgicky.
Po chirurgickom odstránení je odstránená cysta vyšetrená histologicky.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/cysty-jater
Použité zdroje: základné zdroje textu