Pečeňová pelióza
Pečeňová pelióza je menej známe a menej časté ochorenie, pri ktorom sa v pečeni vyskytujú abnormálne dutiny vyplnené krvou. Pelióza sa vyskytuje u mužov aj u žien, väčšina prípadov je nájdených náhodne.
Ako sa toto ochorenie prejavuje, aké sú jeho príčiny, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny pečeňovej peliózy
Presný mechanizmus vzniku peliózy pečene nie je presne známy, predpokladá sa poškodenie krvných ciev vnútri pečene, čo vedie k ich rozšíreniu a vzniku už zmienených dutín plných krvi, ktoré môžu byť považované za určitú formu aneuryziem.
Predpokladá sa, že tieto poškodenia ciev môžu súvisieť s niektorými infekciami (HIV infekcia, tuberkulóza), liekmi (kortikoidy, steroidy a niektoré imunosupresíva) a nádorovými chorobami (niektoré lymfómy, mnohopočetný myelóm a nádory pečene).
Prejavy
Pečeňová pelióza sa zvyčajne klinicky neprejavuje, len môžu byť zvýšené pečeňové testy. Pokročilé ťažké formy môžu spôsobiť narušenie pečeňových funkcií so vznikom žltačky a zväčšením pečene s rozvojom pečeňového zlyhania.
Veľkou komplikáciou môže byť prasknutie niektorej z dutín a veľké krvácanie do dutiny brušnej, ktoré môže spôsobiť smrť vykrvácaním.
Diagnostika
Pečeňová pelióza je zvyčajne stanovená na základe zvýšených pečeňových testov a prevedení zobrazovacích metód (najprv ultrazvuk, potom CT vyšetrenie), ktoré nájdu v tkanive pečene mnohopočetné dutiny s krvou. Veľkosť týchto dutín je premenlivá, môže ísť o milimetre aj o centimetre. Okrem samotnej diagnózy je vždy nutné pátrať po závažných súvisiacich stavoch.
Liečba pečeňovej peliózy
Samotná pelióza sa nedá liečiť, avšak mnohokrát dôjde k zlepšeniu pri liečbe pridruženého ochorenia, ak je to možné. Pokročilé štádia zhoršujúce zdravotný stav pacienta sa niekedy musia liečiť transplantáciou pečene.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/jaterni-pelioza
Použité zdroje: základné zdroje textu
Je na SK niekto, kto sa pelioze pecene venuje blizsie?