Pečeňová encefalopatia

Pečeňová encefalopatiaPečeňová encefalopatia je označenie pre narušenie mozgových funkcií, ktoré je spôsobené dôsledkom zlyhávania pečene. Aké sú príčiny, prejavy a diagnostika pečeňovej encefalopatie sa dozviete v nasledujúcom článku. 

Príčiny pečeňovej encefalopatie


Pečeň je chemickou továrňou tela. Vytvára zlúčeniny potrebné pre správny chod vnútorného prostredia, zrážanlivosti krvi a výživy organizmu.

Okrem toho je nepostrádateľná v detoxikácii potenciálne škodlivých látok a odstraňovaní týchto škodlivín z tela.

Hlavnou príčinou zlyhania pečene je zhoršenie cirhózy pečene, ktorá môže byť spôsobená mnohými faktormi, z ktorých najčastejšie je alkoholizmus (v takom prípade pečeňová encefalopatia môže nasadať na už existujúcu alkoholovú demenciu).

Poznámka

Pečeňová encefalopatia môže byť zhoršená aj vďaka TIPS, čo je špeciálna trubica, ktorá zaistí dobrý prietok krvi pečeňou. Jej použitie je indikované u portálnej hypertenzie a krvácaní z pažerákových varixov.

TIPS síce zlepší prietok pečeňou, lenže umožní krvi z čriev, ktorá je plná dusíkatých splodín, voľný prietok do mozgu bez kontaktu s pečeňovými tkanivami.

Nech je príčina zlyhania akákoľvek, dôsledky sú podobné. V organizme sa začnú hromadiť škodliviny, z ktorých najvýznamnejšie sú dusíkaté splodiny vznikajúce zo zjedených bielkovín.

Na ich tvorbe má okrem chemických reakcií v našom tele významný podiel aj črevná mikroflóra.

Prejavy pečeňovej encefalopatie

Dusíkaté splodiny (napr. amoniak) cirkulujú v krvi a prenikajú aj do mozgu, ktorého bunky začnú poškodzovať. Pri postupnom zhoršovaní funkcie pečene sú príznaky pomalé a zo začiatku nenápadné.

Pečeňová encefalopatia sa najprv sa môže prejavovať miernou zmätenosťou a zábudlivosťou so známkami demencie, ďalším typickým prejavom je prehodenie denného cyklu, tj. spánok vo dne a nespavosť v noci.

Pečeňová encefalopatia sa taktiež môže prejaviť osobitnou formou trasu známa ako tzv. flapping tremor. Zmätenosť sa postupne zhoršuje, nakoniec sa pridružia kŕče, poruchy vedomia, poruchy hybnosti, kóma a smrť.

Pri akútnom zlyhaní pečene (napr. poškodenie pečene po požití muchotrávky zelenej) nastupujú ťažké príznaky veľmi rýchlo a smrť môže nastať relatívne krátko po otrave.

Diagnostika

Okrem príznakov potrebujeme informácie o poškodení pečene (anamnéza, fyzikálne vyšetrenie, krvné odbery (pečeňové testy), ultrazvuk a pod) môžeme u pacienta nájsť aj ďalšie prejavy cirhózy (ascites, pavúčkovité névy, apod).

V krvi nájdeme zvýšené hladiny dusíkatých splodín, ako je amoniak. Jednoduchým testom označujúcim poškodenie mozgu je aj kreslenie jednoduchých obrázkov, s ktorým začne mať chorý ťažkosti.

Použitie zobrazovacích metód ako je CT vyšetrenie mozgu slúži skôr na vylúčenie iných príčin porúch mozgovej funkcie ako je napr. krvácanie do mozgu (u alkoholikov nie až tak vzácne).

Liečba pečeňovej encefalopatie

Pečeňová encefalopatia, je život ohrozujúca choroba. Väčšinou je nutná hospitalizácia a prevedenie aspoň základných opatrení. Zásadné je zabrániť zápche.

Stolica prítomná v tráviacom trakte sa stáva potravou pre baktérie črevnej mikroflóry, ktoré z bielkovín v nej obsiahnutých tvoria dusíkaté splodiny.

Preto podávame niektoré laxatíva (napr. Lactulosu) v dávke, aby sme dosiahli niekoľkých riedkych stolíc denne. Z rovnakých dôvodov sa podávajú antibiotiká, ktoré črevnú mikroflóru hubia (napríklad zlúčenina rifaximín – liek NORMIX).

Na ochranu tkaniva pečene sa podávajú tzv. hepatoprotektíva, ale ich efekt je minimálne sporný. Okrem týchto opatrení pochopiteľne liečime prejavy cirhózy pečene a dávame pozor na hroziaci rozvrat vnútorného prostredia.

Zroj: https://www.stefajir.cz/jaterni-encefalopatie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button