Pažerákové varixy

Pažerákové varixyPažerákové varixy sú označením pre vznik rozšírených žilových pletení v stene pažeráka. Ide o stav veľmi nebezpečný, ktorý môže dotyčného ľahko usmrtiť náhle vzniknutým krvácaním.

Príčiny pažerákových varixov


Typickou príčinou vzniku pažerákových varixov je portálna hypertenzia, čo je pretlak vo vrátnicovej (portálnej) žile. Portálna žila sa nachádza v bruchu a vzniká sútokom žíl tečúcich z čriev a zo sleziny.

Portálna žila ústi do pečene, kam privádza živiny aj toxické zlúčeniny vstrebané z čriev. A ako súvisí táto pečeňová žila s pažerákom?

Pomerne jednoducho – ak nemôže krv pretiecť z portálnej žily do pečene, začne si hľadať iné bočné cesty. A práve žily v stene pažeráka takou náhradnou cestou sú. Normálne nimi moc krvi nepreteká, ale pri portálnej hypertenzii do nich prúdi obrovské množstvo krvi, ktorá tak obchádza pečeň.

Samotný pretlak v portálnej žile vzniká najčastejšie pri pokročilej cirhóze pečene. Cirhotické pečeňové tkanivo totiž kladie krvi príliš veľký odpor a to vedie k jej hromadeniu v portálnej žile.

Podobný stav vznikne pri utlačení portálnej žily blízko uloženým nádorom (zvyčajne rakovina pečene, rakovina žlčníka, rakovina žlčových ciest, a pod.), alebo pri vzniku krvnej zrazeniny v portálnej žile.

Zo všetkých týchto príčin pochopiteľne jasne vedie alkoholom navodená cirhóza pečeňového tkaniva.

Prejavy

Masívny prietok krvi nie sú schopné žily v pažeráku dlhodobo ustáť. Začnú sa rozširovať a vyklenovať do dutiny pažeráka.

To samo o sebe nebýva spojené so žiadnymi zásadnými problémami, smrteľne nebezpečnou komplikáciou je až ich prasknutie. To sa zvyčajne takmer nedá zastaviť a je spojené s vracaním krvi (hemateméza) a nálezom čiernej natrávenej krvi v stolici (meléna).

Bez lekárskej pomoci pacient pomerne rýchlo vykrváca pod obrazom šokového stavu.

Diagnostika

Prítomnosť pažerákových varixov zistíme pri gastroskopii. Pracovné nástroje gastroskopického prístroja navyše umožňujú krvácajúce varixy vyliečiť.

Vyšetrenie funkcie pečene (pečeňové testy) a využitie zobrazovacích metód (ultrazvuk brucha) k prehliadnutiu tkaniva pečene a portálnej žily je rovnako podstatné.

Prevencia

Vzhľadom na to, že v drvivej väčšine prípadov sú pažerákové varixy spôsobené alkoholickou cirhózou, je najlepšou prevenciou piť alkohol striedmo.

Liečba pažerákových varixov

Pažerákové varixy sa liečia len ťažko. Ak sú menšie, pravidelne sa gastroskopicky kontrolujú a lekári podávajú lieky zo skupiny beta-blokátorov ako prevenciu vzniku krvácania. Krvácajúce varixy pažeráka sa musia akútne riešiť.

Pacient stráca veľa krvi a hrozí rozvoj šokového stavu. Preto je nutné najprv stabilizovať jeho obehový systém (infúznou terapiou), podať vnútrožilovo špeciálne lieky zastavajúce krvácanie (napr. Remestyp) a potom pomocou gastroskopického prístroja varixy ošetriť.

Gastroskopický prístroj vie krvácajúce žily podviazať gumovými krúžkami (tzv. ligácia varixov), alebo ním možno do varixov aplikovať špeciálne látky, ktoré ich zmenšia a znížia riziko krvácania (tzv. sklerotizácia pažerákových varixov).

Ak nejde krvácanie týmito metódami zastaviť, musí sa použiť špeciálny balónik, ktorý sa gastroskopom zavedie do miesta varixov a nafúkne. Nafúknutý balónik žily stlačí a krvácanie zastaví.

Ako pažerákové varixy raz začnú krvácať, je to zlý prognostický znak. Aj napriek ošetreniam sa môže krvácanie opakovať.

Ak je riziko pacienta vyhodnotené ako príliš veľké, môže sa vykonať špeciálna metóda liečby varixov. Označuje sa ako TIPS. Ide o zavedenie špeciálnej trubičky do pečene, ktorou môže krv z portálnej žily pretekať – dochádza k výraznému zlepšeniu portálnej hypertenzie.

Žilám v pažeráku sa uľaví a pažerákové varixy vymiznú. TIPS má však obrovské nežiaduce účinky (môže výrazne zhoršiť pečeňovú encefalopatiu) a nezlepšuje prognózu chorých – len zabráni smrti na vykrvácanie z varixov. Aby mal TIPS skutočný zmysel, mal by byť nasledovaný transplantáciu pečene, čo však nie je vždy reálne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/jicnove-varixy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button