Pásový opar (herpes zoster)
Pásový opar čiže herpes zoster je kožné (presnejšie povedané nervové) ochorenie, ktoré síce človeka neohrozuje na živote, ale môže mu poriadne skomplikovať život. Pásový opar je nepríjemný najmä svojou bolestivosťou. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.
Pásový opar a jeho príčiny
Pôvodcom tejto choroby je vírus varicella-zoster. Tento vírus pri prvom kontakte s ním spôsobuje ovčie kiahne, ktoré v detskom veku asi prekonal každý z nás.
Ovčie kiahne sú spojené s vyrážkou a teplotami, pomerne skoro však príznaky ustúpia. Vírus však z nášho tela tak celkom nezmizne. Imunita ho zaženie do nervových ganglií, čo sú jednoducho povedané zhluky nervových buniek umiestnené blízko chrbtice.
Do týchto ganglií smerujú nervy vedúce z kože a podkožia. Vďaka týmto nervom cítime dotyk, teplo, chlad a aj bolesť.
V momentoch, kedy sa oslabí imunitný systém – iné infekcie, choroby a lieky tlmiace imunitný systém, stres a psychické vypätie – sa vírus znovu aktivuje a z ganglií sa pozdĺž nervov začne šíriť do okrsku kože, ktorá je nervom „zásobená“ (presnejšie povedané: z ktorej nerv odvádza informácie o bolestivých, tepelných a chladových podnetoch).
Prejavy
V úvode ochorenia sa môžu objaviť neurčité príznaky celkovej nepohody a u niektorých ľudí sa objavia epizóda silnej únavy.
Hlavným prejavom pásového oparu je však bolesť daná napadnutím nervu. Býva rôznej intenzity, vnímanie bolesti je individuálne. Môže byť veľmi silná, pálivá až hrdzavá.
V prvých chvíľach môže lekára viesť k mnohým mylným diagnózam. Taký pásový opar lokalizovaný na hrudi môže napríklad bolesťou na hrudi vydarene imitovať infarkt myokardu.
Po niekoľkých dňoch trvajúcej bolesti sa na určitom úseku kože objavia vyrážky. Vyrážka vyzerá ako početné pľuzgieriky a postihuje oblasť kože zásobenú postihnutým nervom – tvar tejto oblasti býva pásovitý a odtiaľ tiež pochádza názov „pásový“ opar.
V miestach vyrážky sa môžu postupne začať vytvárať chrasty, čo značia začiatok hojacej sa fázy choroby.
Určitým problémom je, že aj po vymiznutí vyrážky, čo je asi tak do mesiaca od jej výsevu, môžu po dlhú dobu pretrvávať bolesti daného úseku kože a to postihnutému značne otravuje život. V niektorých prípadoch sa môže bolesť a vyrážka objaviť na tvári v okolí oka.
V takom prípade je nutné ihneď navštíviť lekára, ktorý zariadi začatie antivírusovej liečby. Oko môže kvôli pásovému oparu nevratne oslepnúť!
Prevencia
Prevenciou môže snáď byť vyhýbanie sa nadmernému stresu a posilňovanie imunity. Účinnej cielenej prevencie však schopní nie sme.
Ľuďom, ktorí majú silne oslabenú imunitu, možno podávať preventívne antivirotiká.
Diagnostika
Pred objavením sa vyrážky nie je diagnóza nič ľahké.
Po objavení sa vyrážky na chorobu pomyslí každý skúsený lekár, najlepšie je vyšetrenie dermatológom.
Liečba
Vírus patrí do skupiny herpesvírusov, na ktoré máme lieky. Používa sa antivirotikum s účinnou látkou aciklovir (napr. Herpesin, Zovirax), ktorý proti vírusom tejto skupiny pôsobí uspokojivo. Je tu však istý problém – liečba má najlepší účinok, ak sa s ňou začne čo najskôr.
Najlepšie do niekoľkých dní od prvých príznakov. Nie vždy sa pásový opar podarí podchytiť takto včas.
Nie vždy sa antivirotiká podávajú, pri postihnutí oka sa ale podávajú vždy! Skôr symptomatickou liečbou potom je natieranie vyrážky tekutým púdrom alebo genciánovou violeťou (genciánka), ktorá ju vysušuje a prípadné podanie liekov proti bolesti lekárom (u väčších bolestí sa podávajú aj niektoré lieky zo skupiny antiepileptík).
Ľahké formy pásového oparu človeka príliš neobmedzia, ťažké bývajú nezriedka spojené s pracovnou neschopnosťou.
Pozn: Najmä (nielen však) u starších pacientov s rozsiahlejšou formou pásového oparu by sme si mali položiť otázku, prečo u neho pásový opar vôbec vznikol. Deje sa v jeho tele niečo, čo ovplyvnilo jeho imunitu? Nie je chybou myslieť na nejaké nádorové ochorenia a pacienta aj po vyliečení pásového oparu skontrolovať.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/pasovy-opar
Použité zdroje: základné zdroje textu