Paraganglióm
Paraganglióm je označenie pre menej častý nádor, ktorý je zvyčajne nezhubný, a ktorý vychádza z nervového tkaniva. Väčšinou nejde o vážny nález, v mnohých prípadoch je však nutné ho chirurgicky riešiť. Aké sú príčiny vzniku tohto nádoru, kde všade vzniká, ako sa prejavuje a ako ho diagnostikovať? Ako tento nádor liečiť? Všetko toto sa dozviete v nasledujúcom článku.
Paraganglióm a jeho príčiny
Príčiny vzniku paragangliomov nie sú väčšinou jasné, zrejme ide o kombináciu genetických predpokladov a vplyvu vonkajších faktorov.
V určitých prípadoch je výskyt početnejších paragangliomov dedičný v rámci vzácnych genetických syndrómov vrátane tzv. MEN syndrómu. Tumory vznikajú z buniek tzv. autonómneho nervového systému, ktoré sa vyskytujú v priebehu krvných ciev.
Pomerne častým miestom vzniku paragangliomu je niektoré miesto v dutine brušnej (napr. nadobličky), ale paragangliómy sa môžu objaviť aj na mnohých iných miestach v organizme (pľúca, oblasť panvy, krčnej oblasť).
Relatívne často sú zistené paragangliómy hlavy a krku, pretože ich rast v tejto oblasti je dobre viditeľný (podkožné hrče na krku).
Prejavy
V drvivej väčšine sú paragangliómy nezhubné a buď sú nájdené náhodne, alebo sa prejavia svojim rastom ako podkožné hrče.
Ďalšie príznaky môžu súvisieť s útlakom okolitých anatomických štruktúr tkanív nádoru. Určité percento nádorov môže vytvárať niektoré hormóny ako je noradrenalín a dopamín a pri ich uvoľňovaní potom môžu vzniknúť príznaky podobné feochromocytóme (čo je nádor drene nadobličiek) – epizódy vysokého tlaku, zblednutie a bolesti hlavy.
Len minimum paragangliomov sa chová zhubne a je schopné sa invazívne šíriť s tvorbou vzdialených metastáz.
Diagnostika
Nádorové tkanivo je možné nájsť pomocou niektorej zo zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia), presná diagnóza môže byť určená na základe histologického vyšetrenia vzorky získanej biopsiou alebo vyšetrením tkaniva celého nádoru získaného chirurgickým zákrokom.
Liečba
Základom liečby je chirurgické odstránenie tkaniva nádoru, ktoré v drvivej väčšine prípadov stav vyrieši.
Ak by bola časť tkaniva nádoru v mieste ponechaná, paraganglióm vyrastie znova. Zriedkavé zhubné formy paragangliómu môžu byť liečené chemoterapiou, ale ich prognóza je výrazne horšia.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/paragangliom
Použité zdroje: základné zdroje textu