Parafimóza
Parafimózu možno označiť za jeden z urgentných stavov v urológii. Ide o nebezpečnú situáciu, keď sa užšia predkožka síce pretiahne cez žaluď, ale tam sa zasekne a nejde pretiahnuť späť. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto situácie.
Parafimóza a jej príčiny
Najčastejšou príčinou je zúžená predkožka (fimóza), ktorá však dovoľuje pohyb predkožky cez žaluď. Na vine môže niekedy byť aj voľnejšia, ale príliš dlhá predkožka. Podiel na jej vzniku môže byť aj rýchle nešetrné pretiahnutie predkožky, ktorá sa poraní a opuchne. K parafimóze zvyčajne dochádza pri pohlavnom styku alebo pri masturbácii. Môže k nej však dôjsť aj v zdravotníckych zariadeniach napr. pri čistení a dezinfikovaní oblasti žaluďa pri cievkovaní. Pri týchto zákrokoch sa predkožka zvyčajne preťahuje, aby sa obnažil žaluď s vývodom močovej trubice. Ak je však predkožka v tejto polohe ponechaná, môže ľahko dôjsť k jej opuchu a vzniku parafimózy.
Prejavy
Hlavným problémom je, že predkožka pri parafimóze zaškrtí žaluď penisu. Toto zaškrtenie môže byť vážne a existuje riziko zastavenia toku krvi s živinami a kyslíkom do tkaniva žaluďa. Žaluď je pri parafimóze bolestivý, začne byť opuchnutý a začervenaný alebo fialový, ak nie je situácia riešená, hrozí aj jeho nezvratné poškodenie vrátane odumretia.
Diagnostika
Postihnutý musí čo najrýchlejšie vyhľadať pomoc urológa, ktorý ho môže vyšetriť a stanoviť diagnózu. Pri pohľade na zaškrtený koniec penisu a nemožnosť pohybu stiahnutou predkožkou je diagnóza relatívne ľahká.
Parafimóza a jej liečba
Urológ sa môže pokúsiť pretiahnuť predkožku späť cez žaluď, na pomoc si k tomu môže vziať rôzne znecitlivujúce a zvlhčujúce gély. V prípade, že repozícia nie je možná, je nutný chirurgický zákrok s narezaním predkožky. Ak je za problémom dlhá či úzka predkožka, vykonáva sa obvykle s časovým odstupom klasická obriezka.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/parafimoza
Použité zdroje: základné zdroje textu