Oxidačný stres
Oxidačný stres nie je choroba sama o sebe. Oxidačný stres však prebieha v telách nás všetkých a podľa všetkého sa spoluúčastňuje na starnutí organizmu a na mnohých závažných chorobách. Oxidačný stres je podmienený prítomnosťou škodlivých kyslíkových radikálov. Tých sa úplne nemôžeme zbaviť, pretože kyslík je súčasťou organických zlúčenín a tvorí dôležitú časť našich tiel. Množstvo kyslíka prijímame denne z okolitého vzduchu pri dýchaní (Vzduch obsahuje 21% kyslíka. Ak by sme zámerne vdychovali po veľmi dlhú dobu napr. 100% zmes kyslíka, došlo by po niekoľkých dňoch k ťažkému poškodeniu pľúc.). A tkanivá ho používajú pre tvorbu energie potrebnej pre život buniek. Sme na kyslík životne závislí a do niekoľkých minút bez neho umierame.
Bohužiaľ pri mnohých chemických reakciách prebiehajúcich v tele vznikajú z kyslíka aj toxické zlúčeniny, tzv. kyslíkové radikály čo má za príčinu ochorenie s názvom oxidačný stres. Medzi ne možno zaradiť hydroxylový radikál a superoxid.
Radikály vznikajú aj z inej agresívnej kyslíkovej zlúčeniny vznikajúcej v našom tele, peroxidu vodíka (ktorý sám o sebe radikálom nie je).
Zostáva len dodať, že obrovské množstvo kyslíkových radikálov vzniká v našom tele pri fajčení čo pomáha ku vzniku stavu s názvom oxidačný stres.
Niečo o voľných radikáloch a oxidačnom strese
Radikál všeobecne je chemické označenie pre prvok alebo zlúčeninu, ktorá vo svojej molekule obsahuje jeden alebo viac nespárovaných elektrónov.
Radikály bývajú veľmi nestabilné a agresívne a elektróny si vytrhávajú z iných zlúčenín, tým potom poškodzujú bunky nášho organizmu.
Poškodenie sa týka povrchových membrán buniek aj vnútrobunkových štruktúr vrátane bunkových jadier. Môže kvôli tomu dochádzať k mutáciám a smrti buniek. Mutácie v bunke vždy znamenajú nebezpečenstvo vzniku rakoviny.
Účinok radikálov
Predpokladá sa, že kyslíkové radikály hrajú významnú (aj keď pochopiteľne nie jedinú) úlohu vo vzniku mnohých ochorení ako napríklad oxidačný stres a ďalších a nežiaducich procesov, ako je ateroskleróza a jej komplikácie, množstvo nádorových ochorení či cukrovke 2. typu.
Starnutie ľudského tela je navyše týmito kyslíkovými radikálmi tiež urýchľované.
Prevencia
Náš organizmus má našťastie množstvo obranných enzýmových systémov, ktoré tieto kyslíkové radikály rozkladajú na neškodné alebo aspoň menej škodlivé zlúčeniny.
Vzniká tak dynamický dej neustáleho vzniku a odstraňovanie radikálov. My sa samozrejme musíme sústrediť na otázku odstraňovania radikálov a na to, ako tento proces podporiť.
To možno urobiť dvoma spôsobmi: zanechaním alebo obmedzením fajčenia a potom príjmom antioxidačných látok, ktoré sa na likvidáciu radikálov podieľajú rovnako ako naše enzýmové systémy.
Medzi významné antioxidanty patria:
Vitamín E
Ide o vitamín rozpustný v tukoch a zrejme najsilnejší antioxidant.
Veľa vitamínu E sa vyskytuje v obilných klíčkoch, ovsených vločkách, rastlinných olejoch, orieškoch, olivách, špenáte a vaječných žĺtkoch.
Vitamín C
Je tiež významný antioxidant. Nachádza sa v ovocí (citróny, pomaranče, ríbezle), paradajkách, v zemiakoch.
Selén
Selén je tiež účinný antioxidant a vyskytuje sa v rastlinách rastúcich v pôde na selén bohatej, v orechoch a v morských rybách.
U selénu by som si dovolila upozorniť na toto. Znížený príjem selénu vraj vedie k častejšiemu výskytu rakoviny, ale príliš veľký príjem selénu môže mať vraj rovnaký účinok!
Ak teda chcete prijímať selén v potravinových doplnkoch, dajte pozor na predávkovanie.
Kremík
Kremík je stopový prvok, ktorý má okrem boja s oxidačným stresom vplyv na funkciu spojivového tkaniva.
Beta-karotén
Tento antioxidant je zlúčeninou, z ktorej v našom tele vzniká vitamín A. Vyskytuje sa v ovocí a zelenine (kel, špenát, mrkva, mango, broskyne, brokolica), vaječnom žĺtku.
Bilirubín
Bilirubín je látka vznikajúca v našom organizme rozpadom krvného farbiva hemoglobínu. Ak sa táto látka hromadí v tele, spôsobuje žltačku (žlté sfarbenie kože a slizníc).
Bilirubín však zároveň pôsobí ako antioxidačná látka a preto majú ľudia s dlhodobo zvýšenou hladinou bilirubínu u Gilbertovej choroby menšie riziko vzniku komplikácií pri ateroskleróze.
Liečba
Otázkou zostáva, ako pristupovať k uvedeným látkam prijímaným vo forme doplnkov stravy a vitamínových tabliet.
Výsledky štúdií nie sú zrejme príliš presvedčivé a snáď sa objavujú aj isté riziká príjmu týchto látok v neprirodzenej tabletovej forme. To ukáže čas.
Avšak pred príjmom vitamínových tabliet a doplnkov stravy by som odporúčila skúsiť prijímať antioxidanty v ich prirodzenom stave v potrave.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/oxidacni-stres
Použité zdroje: základné zdroje textu