Otrava vodou

Otrava vodouVoda je pre nás úplne nepostrádateľná. Otrava vodou – je to vôbec možné? Ľudské telo je tvorené z veľkej časti práve touto tekutinou a do niekoľkých dní bez prísunu vody umierame, alebo je náš organizmus aspoň ťažko narušený. Napriek tomu je možné sa touto životodarnou tekutinou otráviť, aj keď pojem „otrava“ nie je celkom správny, pretože ide skôr o rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

Otrava vodou a jej príčiny


Príčinou stavu je nadmerný prísun vody, ktorá neobsahuje dostatok minerálnych látok. Je nutné dodať, že nejde o častý stav, pretože organizmus má relatívne slušnú kapacitu a obranné mechanizmy, ktoré majú udržať stabilné vnútorné prostredie.

Riziko narastá s množstvom vypitej vody a so súčasným výdajom minerálov z organizmu (napríklad potenie pri nadmernej fyzickej aktivite, potenie v horúcom prostredí) a zníženým prísunom živín.

Ohrozenejšou skupinou sú celkom iste dievčatá s mentálnou anorexiou.

Je veľmi ťažké povedať, koľko vody je potrebné k nebezpečnej otrave. Ide o celkový stav organizmu, vek, funkčnú kapacitu obličiek a rýchlosť pitia vody.

Všeobecne povedané by mal byť organizmus dospelého zdravého človeka schopný sa vyrovnať s príjmom aj viac ako 15 litrov vody denne, ale  v takom prípade ide už nepochybne o hazard.

Prejavy

Pri nadmernom prísune vody dôjde k nariedeniu prostredia v organizme, v ktorom žijú bunky. Na základe fyzikálneho procesu osmózy má voda vždy tendenciu prenikať polopriepustnými membránami z priestoru nižšej koncentrácie do prostredia hypertonickejšieho.

No a pretože koncentrovanejšie prostredie je vo vnútri buniek, začne voda prúdiť práve do nich. Bunky sa nadbytkom vody nafúknu a začnú odumierať.

Najzávažnejší je tento proces v mozgu, kde dochádza k opuchu mozgu a zvýšeniu vnútrolebečného tlaku. Súbežne s tým sa objavia príznaky, ako sú nevoľnosť, bolesti hlavy, zvracanie, poruchy vedomia a nakoniec smrť.

Otrava vodou a jej diagnostika

V krvných náberoch postihnutého nájdeme výrazný pokles koncentrácie minerálov v krvi (napr. sodíka, chloridov, draslíka).

To neznamená, že je týchto minerálov absolútny nedostatok, v skutočnosti ide „len“ o ich už spomínané zriedenie.

Liečba

Dôležité je zastaviť prísun vody, zabezpečiť prísun tekutín s dostatočnou koncentráciou iónov (formou koncentrovanejších infúzií) a prípadne podávanie diuretík, ktoré by mali umožniť odstránenie prebytočnej tekutiny z tela.

Vzhľadom na to, že diuretiká spôsobia aj stratu minerálov, je nutné ich spomínané doplňovanie.

Pacienti s ťažšími formami otravy vodou by mali byť hospitalizovaní na lôžkach intenzívnej starostlivosti s pravidelnými kontrolami základných životných funkcií a s kontrolami koncentrácie krvných iónov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-vodou

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button