Otrava tisom červeným
Tis červený (Axus baccata) je ihličnatý ker, ktorý však môže dorásť až výšky vysokého ihličnatého stromu. Tis pomerne dobre vyzerá, a preto sa často využíva ako okrasná rastlina. Ako sa otrava tisom červeným prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku.
Otrava tisom červeným a jej príčiny
K otrave najčastejšie dochádza požitím ihličia tisu, ktoré je prudko jedovaté a obsahuje množstvo rastlinných alkaloidov, z ktorých najznámejší je zlúčenina Taxin.
K otrave môže dôjsť pri náhodnom požití rastliny (skôr u detí) alebo pri samovražednom pokuse (odvar z ihličia tisu).
K smrteľnej otrave tisom červeným u dospelého stačí väčšinou len niekoľko desiatok gramov ihličia.
Prejavy
K prejavom dochádza veľmi rýchlo po požití jedovatej rastliny.
Príznaky sa objavujú už do pol hodiny po otrave, sú dramatické a zahŕňajú rozšírené zrenice, bolesti brucha, zvracanie, bolesti na hrudníku, búšenie srdca, nízky tlak, zmätenosť, kŕče, následne bezvedomie a smrť.
Diagnostika
Vzhľadom k rýchlosti a ťarche príznakov zvyčajne nie je na diagnózu veľa času a na otravu možno pomýšľať vtedy, ak vieme o tom, že dotyčný kus tisu zjedol.
V prípade úmrtia môžu byť napriek tomu alkaloidy z tisu nájdené v tele otráveného pri pitve (ktorá sa pri nečakanom úmrtí vždy vykonáva), čo nerobí z tisu práve vhodnú vražednú látku – tj. neuvažujte o tom.
Otrava tisom červeným a jej liečba
Liečbu je nutné začať čo najrýchlejšie po požití jedovatej časti tisu, v ideálnom prípade ihneď po jeho požití vyvolať zvracanie.
Neexistuje účinná protilátka, v akútnej fáze má význam výplach žalúdka a prípadne prevedenie akútnej dialýzy na odstránenie jedovatých látok.
Celkovo je samozrejmosťou hospitalizácia na monitorovanom lôžku akútneho oddelenia so sledovaním a udržiavaním základných životných funkcií.
Najmä u samovražedných otráv, kedy chce dotyčný skutočne zomrieť a nezavolá si pomoc (tj. nejde o demonštratívnu samovraždu), prichádza však liečba príliš neskoro a otrávení vo vysokom percente umierajú.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-tisem-cervenym
Použité zdroje: základné zdroje textu