Otrava strychnínom

Otrava strychnínomStrychnín je prudko jedovatá zlúčenina, ktorá sa ako alkaloid nachádza v jednej z rastlín. V minulosti išlo o relatívne často používaný jed, ktorý sa však často prezradil prudko horkou chuťou. Ako sa otrava strychnínom prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť?

Otrava strychnínom a jej príčiny


K otrave dochádza po kontakte so zmieneným alkaloidom. Strychnínom sa človek typicky otrávi po jeho zjedení, ale jed môže do tela preniknúť aj sliznicami (oko, sliznice dutiny ústnej).

Okrem zámerných otráv mohlo ísť skôr aj o nešťastnú náhodu, strychnín sa používal ako jeden z jedov na potkany.

Ťažké príznaky a smrť môžu nastať už po požití niekoľkých desiatok miligramov strychnínu.

Prejavy

Príznaky sa zvyčajne objavia asi do pol hodiny po preniknutí strychnínu do organizmu. Jed narúša nervosvalový prenos v zmysle nadmernej aktivácie svalových vlákien, čo spôsobí silné sťahy a kŕče svalov.

Najskôr sa objaví stiahnutie tvárových svalov, potom nepríjemný tlak v krku a poruchy prehĺtania a ťažkosti sa postupne rozširujú na celé telo.

Stav začne byť výrazne bolestivý a stiahnuté svaly otráveného jedinca prakticky znehybnia.

Sťahovanie a kŕče svalov spôsobia zvýšenie telesnej teploty a môžu svalové vlákna poškodiť. Poškodenie svalov môže vyústiť až v ich rozpad, tzv. rabdomyolýzu.

Smrť je spôsobená udusením pri stiahnutí dýchacích svalov.

Diagnostika

Na otravu je pomerne ťažké myslieť, ostatne je v dnešnej dobe veľmi vzácna.

Ak však dôjde k nečakanej smrti bez jasnej vyvolávajúcej príčiny, potom sa vykonáva pitva a strychnín v tele možno modernými metódami objaviť pomerne ľahko.

Otrava strychnínom a jej liečba

Otrávený musí byť hospitalizovaný na monitorovanom lôžku, základné je udržanie životných funkcií. Pri zlyhávaní dýchacích ciest je potrebná intubácia a napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Proti kŕčom svalov možno podávať niektoré zlúčeniny uvoľňujúce svaly (tzv. myorelaxačné látky) ako sú napríklad benzodiazepíny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-strychninem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button