Otrava paracetamolom
Predávkovanie (či skôr lepšie povedané otrava) paracetamolom je veľmi nebezpečný stav, kvôli riziku ťažkého poškodenia pečene. Ako sa otrava paracetamolom prejavuje a ako ju liečiť? Paracetamol je zlúčenina, ktorá je podobná nesteroidným antireumatikám, má silný účinok na tlmenie horúčky (antipyretikum) a okrem toho tlmí bolesť.
Otrava paracetamolom a jej príčiny
Zlúčeninu paracetamol už iste užil prakticky každý z nás, obsahuje ju viacero liekov (Paralen, Paramax, Paracetamol a mnohé ďalšie).
Paracetamol je celkovo pomerne šetrný, ale vo vyšších dávkach je nebezpečný pre pečeň. Smrteľná toxická dávka pre dospelého je asi 20 tabliet o sile 500 miligramov.
Toxický účinok však výrazne rastie pri súčasnej kombinácii liekov s alkoholom, v takom prípade stačí k smrteľnej otrave aj menšia dávka paracetamolu.
Prejavy
Otrávení ľudia majú vysoké riziko rozvoja akútneho zlyhania pečene do niekoľkých dní od otravy.
Toto zlyhanie sa môže prejaviť náhlym vznikom žltačky, narušením krvného zrážania so vznikom krvácavých komplikácií a pomerne náhle vzniknutej poruche mozgových funkcií, ktorú označujeme ako pečeňová encefalopatia.
Postihnutie mozgu môže vyvolať zmätenosť, poruchu vedomia a následne aj smrť.
Poškodenie pečene je zvyčajne nasledované akútnym zlyhaním obličiek v rámci tzv. Hepatorenálneho syndrómu.
Diagnostika
Diagnóza je pomerne jasná u človeka, ktorý požil či už náhodne alebo v samovražednom úmysle väčšie množstvo paracetamolu.
Okrem klinických prejavov v laboratóriu nájdeme výrazne zvýšené pečeňové testy.
Otrava paracetamolom a jej liečba
Do krátkej chvíli po otrave možno vykonať výplach žalúdka a podať živočíšne uhlie na zníženie vstrebávania paracetamolu z tráviaceho traktu.
Protilátkou pri otrave je zlúčenina acetylcysteín, ktorá zjednodušene povedané chráni pečeň pred toxickým účinkom paracetamolu, musí sa však podávať vo vysokých dávkach.
Ak sa u chorého rozvinie ťažké akútne zlyhanie pečene, potom je niekedy nutné zvážiť jej transplantáciu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-paracetamolem
Použité zdroje: základné zdroje textu