Otrava oxidom uhoľnatým

Otrava oxidom uhoľnatýmOxid uhoľnatý (chemicky CO) je jedovatý plyn, ktorý vzniká pri procese nedokonalého spaľovania organických hmôt obsahujúcich uhlík pri nedostatku kyslíka. V určitom množstve sa uvoľňuje vždy, ak niečo horí a v dnešnej dobe je relatívne významným zdrojom automobilová doprava. Nezanedbateľné množstvo oxidu uhoľnatého do seba pravidelne dostávajú fajčiari cigariet. Nesmieme si ho pliesť s oxidom uhličitým (chemicky CO2) – ten je síce nedýchateľný, ale nemôžeme sa ním vyslovene otráviť. Ako sa otrava oxidom uhoľnatým prejavuje, ako ju diagnostikovať a ako podať pri nej prvú pomoc?

Jedovatosť oxidu uhoľnatého spočíva v tom, že sa po vdýchnutí jeho molekuly dostanú z pľúc do krvi a v nej sa naviažu na molekuly hemoglobínu.

Hemoglobín je zlúčenina v červených krvinkách, ktorá vie prenášať kyslík z pľúc do tkanív a oxid uhličitý z tkanív do pľúc.

Akonáhle sa oxid uhoľnatý na hemoglobín naviaže, nastáva vážny problém – vzniknutá zlúčenina, karbonylhemoglobin, je veľmi stabilný a len neochotne sa rozpadá.

Inak povedané, oxid uhoľnatý bráni tomu, aby sa na hemoglobín viazal kyslík. To má za následok narušenie zásobovania tkanív kyslíkom.

Otrava oxidom uhoľnatým – prejavy


Príznaky náhlej otravy sú nepríjemné – objavuje sa nevoľnosť, zvracanie, motanie hlavy a únava. Otrávení sa sťažujú na trvalú tupú bolesť hlavy. Ich tvár máva kvôli prekrveniu červenkastú farbu, niekedy až do čerešňovej farby.

V ťažších prípadoch sa môžu objaviť kŕče, porucha vedomia, zmätenosť, halucinácie, poruchy srdcového rytmu a nakoniec aj smrť.

Dlhodobé vystavovanie sa menej vysokým koncentráciám oxidu uhoľnatého sa nemusí prejavovať nijako, alebo má neurčité prejavy – človek sa potom jednoducho necíti úplne dobre, niekedy ho bolí hlava, niekedy mu môže byť zle a pod.

Diagnostika

Ak máme dôvodné podozrenie na možnosť otravy oxidom uhoľnatým – napríklad u jedincov s prejavmi otravy, ktorí mohli byť vystavení vysokej koncentrácii CO (najmä. požiare) – môžeme vykonať vyšetrenie krvi a zistiť, na koľko percent hemoglobínu je oxid uhoľnatý naviazaný.

U zdravých ľudí je oxid uhoľnatý naviazaný asi na 5% molekúl hemoglobínu (všetci sme mu totiž v malej miere vystavení), u fajčiarov to bez akýchkoľvek príznakov môže byť až 10%.

Vyššia koncentrácia už nie je normálna a nad 20-25% môžeme hovoriť o vážnej otrave oxidom uhoľnatým.

K tomuto vyšetreniu nie je v modernej dobe treba ani odoberať krv, informácie možno zistiť špeciálnym malým prístrojom, ktorého elektródy sa pripnú na prst postihnutého.

Prvá pomoc pri otrave oxidom uhoľnatým

Otráveného je nutné rýchlo dostať zo zamoreného prostredia na vzduch, aby mal čo najväčší prísun kyslíka.

Záchranca musí mať na pamäti, že aj on sám je v ohrození života a nesmie sa v prostredí s oxidom uhoľnatým zdržiavať dlhšie ako je nevyhnutne potrebné.

Liečba otravy

Liečba by mala prebiehať na JIS alebo na ARO s pravidelným monitorovaním základných životných funkcií a vnútorného prostredia organizmu.

Dostatočný prísun kyslíka (zvyčajne kyslíková masku) je základom liečby. V indikovaných závažných prípadoch otravy oxidom uhoľnatým sa používajú hyperbarické komory.

Hyperbarická komora je uzavretý priestor, v ktorom je kyslík pod väčším tlakom ako v normálnom vzduchu, vďaka tomu lepšie prechádza do krvi postihnutého a lepšie sa viaže na jeho hemoglobín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-oxidem-uhelnatym

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button