Otrava olovom

Otrava olovomOtrava olovom je závažný stav, ktorý môže vážne ohroziť zdravie a nezriedka môže spôsobiť aj smrť. Otravu olovom môžeme rozlíšiť na akútnu otravu (náhle zvýšená vysoká koncentrácia olova v organizme) a na chronickú (dlhodobo zvýšená koncentrácia olova v organizme). Najmä chronická otrava olovom má pre našu spoločnosť veľký význam, pretože naši predkovia sa týmto kovom nevedomky trávili úplne dobrovoľne každý deň.

Olovo (Pb)


Najprv je nutné si povedať niečo o tomto kove. Olovo je pevný a stabilný kov, ktorý je odolný voči korózii. Z tohto dôvodu sa olovo v ľudskej spoločnosti hojne využívalo a to nie vždy k tým správnym účely.

V staroveku a stredoveku slúžilo ako materiál na výrobu nádob a veľké využitie malo aj ako vodovodné potrubie.

Okrem toho sa olovo používa aj vo farbách a rôznych priemyselných odvetviach. Vzhľadom k tak širokému použitiu olova je jasné, že do seba ľudia dostávali určité dávky olova v potrave a vo vode.

Najmä v starom Ríme, kde sa olovený riad používalo bežne, sa hovorí o hromadnej chronickej otrave celej rímskej spoločnosti.

Olovo však nemusíme prijímať len v potrave, ale aj vdychovaním vo forme plynov a prachu obsahujúceho tento prvok.

Otrava olovom a jej prejavy

Ako sme už napísali vyššie, môžeme otravu olovom rozlíšiť na akútnu a chronickú.

1. Akútna otrava

Akútna otrava vyššou dávkou olova má značne dramatické prejavy. Objaví sa prudká kŕčovitá bolesť brucha (Saturninská kolika), zvracanie, hnačka, kŕče a niekedy porucha vedomia.

Pri otrave veľmi vysokou dávkou môže tento stav skončiť aj smrťou.

2. Chronická otrava

Prejavy dlhodobo zvýšeného príjmu olova (avšak v nižších dávkach než pri akútnej otrave) sú nenápadné a neurčité.

Objaví sa únava, apatia, kovová chuť v ústach, nechutenstvo s občasnou nevoľnosťou. Koža ľudí dlhodobo vystavených účinkov olova získa sivo popolovú farbu a objaví sa im šedomodrý lem na ďasnách. Môže sa objaviť aj narušenie mentálnych funkcií – objavujú sa poruchy sústredenia, poruchy pamäti, zníženie inteligencie a pod.

Relatívne často sa u takýchto osôb vyvinie chudokrvnosť. Po dlhšej dobe poškodí olovo obličky a tie môžu začať zlyhávať.

Po dlhšej dobe vystavenia sa účinku olova sa môže rozvinúť poškodenie sluchu (ototoxicita olova). U detí môže olovo narušiť správny psychomotorický vývoj a spôsobiť poruchy správania a poruchy učenia.

Ak sa dostane olovo z tela matky do plodu, môže spôsobiť poruchy vnútromaternicového vývoja, potrat alebo predčasný pôrod.

Určitým problémom je fakt, že olova sa telo len ťažko zbavuje. Akonáhle sa olovo dostane do organizmu, uloží sa do kostí a zubov. Tam môže vydržať po mnoho rokov a postupne sa uvoľňovať do krvi, odkiaľ sa pomaly vylučuje cez obličky do moču a cez pečeň do žlče.

Diagnostika

Ak pomyslíte z príznakov na otravu olovom, môžeme skúsiť laboratórne zistiť koncentráciu olova v krvi (tzv. Plumbémia).

Ak presiahne táto koncentrácia určitú hodnotu, možno hovoriť o akútnej otrave.

Otravu olovom však možno zistiť aj pri pohľade na červené krvinky pod mikroskopom. Sú v nich totiž vidieť modrasté bodky.

Pri chronickej otrave je väčšina olova uložená v kostiach a do krvi sa uvoľňuje postupne, preto koncentrácia olova v krvi nemusí presne vypovedať o množstve olova v organizme.

V takom prípade sa vyšetrenia dopĺňajú vyšetrením kostí pomocou špeciálnych zobrazovacích metód.

Otrava olovom a jej liečba

Dôležité je zistiť zdroj olova a zabrániť ďalšiemu kontaktu s ním. Na znižovanie množstva olova v krvi možno využiť tzv. chelátovacie činidlá.

Relatívne známym (v zmysle, že sa o ňom učia na medicíne) je zlúčenina zvaná EDTA, čo je anglická skratka pre etylendiamintetraoctovú kyselinu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-olovem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button