Otrava metanolom (metylalkoholom)
Otrava metanolom (metylalkoholom) je nebezpečná a môže viesť k vážnemu ohrozeniu zdravia, či dokonca k smrti. V SR nie je až tak častá ako napríklad vo východoeurópskych krajinách (typicky v Rusku), ale napriek tomu je dobré o nej niečo vedieť. Preto si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto otravy.
Otrava metanolom a jej príčiny
Príčinou otravy je požitie látky nazývané metanol. Metylalkohol sa používa v rôznych odvetviach priemyslu a nanešťastie sa jedná aj o látku vznikajúcu pri nekvalitne a neporiadne vykonávanej destilácií alkoholu, čo je prípad nekontrolovaných páleníc.
V Rusku, kde si tvrdý alkohol ľudia pália pokútne doma, výsledný produkt ich snaženia často obsahuje poriadnu dávku metanolu. To, čo ľudovo nazývame alkoholom, je chemická zlúčenina etanol, ktorá je do značnej miery metanolu podobná – chuťou, farbou i vôňou.
Prečo teda etanol znášame relatívne dobre a chemicky podobný metanol je pre nás pritom vysoko toxický? Odpoveďou je rôzny kolobeh oboch látok v tele.
Etanol je enzýmom alkoholdehydrogenázou premenený na acetalaldehyd (látka zodpovedná za opicu) a ten je iným enzýmom premenený na neškodnú kyselinu octovú, ktorá sa môže ďalej spracovávať.
Metanol (metylalkohol) je premenený rovnakým enzýmom ako etanol, tj alkoholdehadrogenázou. Produkt reakcie je však iný – vzniká agresívna zlúčenina formaldehyd, ktorá sa pôsobením ďalšieho enzýmu premení na pomerne silnú kyselinu mravčiu (toto používajú mravce, keď nás uštipnú).
Hoci metanol sám o sebe má vlastnosti podobné etanolu a nijako zvlášť jedovatý nie je, jeho produkty vznikajúce v tele sú jedovaté priamo smrteľne.
Vyššie uvedený text možno zhrnúť do tejto schémy:
K otrave metylalkoholom môže dôjsť v podstate 3 spôsobmi:
1. Človek sa omylom napije priemyselného metanolu.
2. Človek zámerne vypije priemyselný metanol v samovražednom úmysle.
3. Človek sa otrávi metanolom pri konzumácii nekvalitne vypáleného alkoholu.
Otrava metanolom a jej prejavy
Vzhľadom na to, že metanol toxický nie je a jedovaté látky vznikajú až jeho premenou v našom tele, nastupujú aj príznaky otravy postupne.
Otrava sa prejavuje bolesťami hlavy, nevoľnosťou, zvracaním, zmätenosťou, poruchou vedomia a smrťou. Dôležitým mechanizmom poškodenia tkanív je kyslý charakter splodín metanolového metabolizmu, ktoré vyvolajú metabolickú acidózu (prekyslenie organizmu).
Smrteľná dávka kyseliny mravčej vznikne v tele dospelého po vypití asi 100ml čistého metanolu.
Produkty metanolu sú toxické pre optický nerv a už vypitie 10ml metanolu tak môže viesť k trvalému narušeniu zraku, v najhoršom prípade k trvalej slepote.
Prevencia
Vzhľadom k tomu, že priemyselne používaný metanol je kvapalina na prvý pohľad aj ochutnaním podobná alkoholu, mali by byť fľaše s ním riadne označené.
V niektorých štátoch sa dokonca do priemyselného metanolu povinne pridáva modré farbivo, aby si ho nikto nepomýlil.
Druhou formou prevencie je dať si pozor, aký alkohol vlastne pijeme. Bezpečné je piť alkohol z kolkovaných fliaš a zo spoľahlivých kontrolovaných páleníc.
Piť alkohol z neoverenej domácej pálenice so sebou nesie riziko.
Otrava metanolom a jej liečba
Teraz prichádzame k tomu zaujímavému. Základnou liečbou otravy metanolom, je otráveného opiť akýmkoľvek kvalitným tvrdým alkoholom obsahujúcim nad 40% etanolu. Využívame toho, že etanol aj metanol sú premieňané tým istým enzýmom.
Platí totiž, že tento enzým ochotnejšie premieňa etanol ako metylalkohol. Jednoducho povedané, ak má enzým vo svojom okolí dostatok molekúl etanolu, premieňa ich prednostne a molekuly metanolu musia čakať.
Keď teda človeku v nemocnici zámerne udržujeme hladinu etanolu v krvi tesne nad 1 promile (stredná opitosť), metanol sa nemôže premieňať na toxické produkty a postupne sa v nezmenenej forme vylúči z tela von.
Ak je to potrebné, možno použiť dialyzačný prístroj, ktorým necháme pretekať krv otráveného (hadičkou z jeho tela do prístroja a potom inou hadičkou späť). V dialyzačnom prístroji sa metanol vychytá.
Povšimnime si, že postup liečby je prakticky totožný s liečbou u otravy etylénglykolom.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-metanolem
Použité zdroje: základné zdroje textu