Otrava ľuľkovcom zlomocným

Otrava ľuľkovcom zlomocnýmĽuľkovec zlomocný má odborný názov Atropa Belladona. Belladona čo znamená „krásna pani“, čo je vraj historický názov z čias, kedy si výťažok z ľuľkovca kvapkali ženy do očí, aby sa im rozšírili zrenice, čo bolo považované za známku krásy. Historicky oveľa zaujímavejšie je však používanie preparátov z ľuľkovca ako silného a obávaného jedu. Ako sa otrava ľuľkovcom zlomocným prejavuje, ako ju diagnostikovať a ako ju môžeme liečiť?

Otrava ľuľkovcom zlomocným a jej príčiny

Ľuľkovec zlomocný je rastlina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v Európe a Severnej Amerike. Jeho listy a sladko chutiace plody sú prudko jedovaté, pretože obsahujú silné rastlinné alkaloidy.

Podstatný je však aj značný prínos rastliny pre zdravotníctvo, pretože sa zo spomínaných alkaloidov vyrába dôležitá liečivá zlúčenina známa ako atropín.

Prejavy

Rastlinné alkaloidy blokujú účinok acetylcholínu (mediátor), ktorý prenáša vzruchy v mozgu a periférnych nervoch.

Toto tzv. anticholinergné pôsobenie vyvoláva komplexné a dramatické príznaky.

U postihnutých sa rozšíria zrenice, objavuje sa sucho v ústach, zmätenosť, bolesti hlavy, motanie hlavy, halucinácie a môžu vzniknúť epileptické záchvaty. Jed má vplyv aj na močovú a tráviacu sústavu, objavuje sa zápcha a porucha odtoku moču.

Smrť je spôsobená narušením dychového centra a funkcie srdca.

Diagnostika

V akútnej fáze možno diagnózu určiť snáď len zo situácie, keď sú informácie o požití ľuľkovca zlomocného, v opačnom prípade je takmer nemožné na takú príčinu ťažkostí myslieť.

Stopy rastlinných alkaloidov v tele možno však zistiť pri pitve, ktorá sa u nečakanej nenásilnej smrti nejasného mechanizmu vždy vykonáva.

Otrava ľuľkovcom zlomocným a jej liečba

Okrem zabezpečenia základných životných funkcií možno u podozrenia na akútnu otravu podávať látky, ktoré majú opačný účinok na cholinergický systém než ľuľkovcove alkaloidy. Ide napríklad o fyzostigmín a pilokarpín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-rulikem-zlomocnym

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button