Otrava etylénglykolom
Otrava etylénglykolom je nebezpečná a môže viesť k vážnemu ohrozeniu zdravia, či dokonca k smrti. Vzhľadom na rozsiahle používanie etylénglykolu je vhodné o tejto problematike niečo málo vedieť. V tomto článku sa dozviete ako sa otrava prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju diagnostikovať a liečiť.
Otrava etylénglykolom a jej príčiny
Príčinou otravy je požitie látky nazývané etylénglykol. Táto chuťou sladká zlúčenina sa používa ako nemrznúca chladiaca kvapalina pre automobily (Fridex) a má tiež bohaté využitie v priemysle.
Jej sladká chuť je dôvodom otráv detí a niektorí ľudia ju dokonca požijú v snahe spáchať samovraždu. Samotný etylénglykol je jedovatý sám o sebe, ešte jedovatejšie sú ale jeho metabolity, ktoré z neho v našom tele začnú vznikať pôsobením enzýmov.
Etylénglykol sa pôsobením enzýmu alkoholdehydrogenázy začne premieňať na toxický glykolaldehyd, ktorý sa cez ďalšie toxické zlúčeniny mení až na kyselinu šťaveľovú. Toto zdanlivo nadbytočné zabehnutie do biochémie je v skutočnosti veľmi podstatné pre liečbu otravy.
Prejavy
Otrava etylénglykolom sa prejavuje bolesťami hlavy, nevoľnosťou, zvracaním, zmätenosťou, poruchou vedomia, poruchami srdcového rytmu a mnohokrát aj smrťou.
Dôležitým problémom je kyslý charakter metabolických produktov etylénglykolu s rozvojom metabolickej acidózy.
Kyselina šťaveľová ako konečný produkt etylénglykolu v tele dáva vznik kryštálom v obličkách a môže spôsobiť ich zlyhanie.
Prevencia
Vzhľadom k príjemne sladkej chuti etylénglykolu, možno do neho pri výrobe cielene pridávať látky, po ktorých jeho chuť zhorkne. Obmedzí sa tým jeho požitie deťmi.
Liečba
Pri liečbe využijeme naše biochemické vedomosti. Pomocou vyššie zmieneného enzýmu alkoholdehydrogenázy je totiž v našom tele spracovávaný aj alkohol (chemicky zvaný etanol).
Etanol je enzýmom alkoholdehydrogenázou premenený na acetalaldehyd (látka zodpovedná za opicu) a ten je iným enzýmom premenený na neškodnú kyselinu octovú, ktorá sa môže ďalej spracovávať.
Navyše platí, že enzým alkoholdehydrogenáza premieňa ochotnejšie etanol ako etylénglykol. Jednoducho povedané, ak má enzým vo svojom okolí dostatok molekúl etanolu, premieňa ich prednostne a molekuly etylénglykolu musia na premenu čakať.
Keď teda človeku v nemocnici zámerne udržujeme hladinu etanolu v krvi tesne nad 1 promile (stredná opitosť), etylénglykol sa nemôže premieňať na toxickejšie produkty a postupne sa v nezmenenej forme vylúči z tela von.
Základnou liečbou otravy etylénglykolom je preto otráveného opiť akýmkoľvek kvalitným tvrdým alkoholom obsahujúcim nad 40% etanolu. Možné je aj použitie dialyzačného prístroja, ktorým necháme pretekať krv otráveného (hadičkou z jeho tela do prístroja a potom inou hadičkou späť).
V dialyzačnom prístroji sa jedovatý etylénglykol z krvi odfiltruje. Liečba je teda prakticky rovnaká ako u otravy metanolom, ktorý sa v tele taktiež premieňa pomocou alkoholdehydrogenázy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-etylenglykolem
Použité zdroje: základné zdroje textu