Úvod / Choroby / Otrava alfatoxínom

Otrava alfatoxínom

Otrava alfatoxínomAko sa otrava alfatoxínom prejavuje, aké sú jej príčiny ako ju diagnostikovať a liečiť?

Aflatoxín je nebezpečná zlúčenina zo skupiny mykotoxínov, čo sú jedovaté látky produkované niektorými hubami a plesňami. V skutočnosti je aflatoxínov celá skupina, označujú sa veľkými písmenami (napr. Aflatoxín B, aflatoxín M a pod.).

Otrava alfatoxínom a jej príčiny:


Aflatoxín je produkovaný plesňou zo skupiny aspergillov. Pleseň často napáda zle uskladnené potraviny, ktoré sú vo vlhku a v teple. Kontaminované môžu byť obilniny, oriešky, arašidy, pistácie, seno, olivy a pod.

Konzumácia týchto polotovarov a potravín z nich vyrobených môže vyústiť v otravu, rovnako tak môže dôjsť k otrave aflatoxínom po požití mlieka zvierat, ktorá zjedli rastliny napadnuté plesňou.

Prejavy:

Aflatoxín je silne toxický voči pečeni, spôsobuje odumieranie pečeňových buniek a okrem toho tiež oslabuje imunitu organizmu. Akútna otrava veľkou dávkou aflatoxínu vedie k dramaticky vyzerajúcemu akútnemu zlyhaniu pečene s bolesťami brucha, zvracaním, s náhlym vznikom pečeňovej encefalopatie a zlyhávaním životne dôležitých orgánov (zlyhanie srdca, pľúcny edém). V najťažších prípadoch sa stav zhorší do bezvedomia a človek zomiera.

Chronická otrava menšími dávkami je častejšia, pečeň je opakovane poškodzovaná, ale nedochádza k jej zlyhaniu. Dlhodobé odumieranie pečeňových buniek a ich nahrádzanie bunkami novými však výrazne zvyšuje riziko rozvoja cirhózy pečene a všetkých jej komplikácií, z ktorých je veľmi závažný vznik rakoviny pečene.

Prevencia:

Prevencia je úplne zásadná. Počas pestovania, spracovania a uchovávanie potravín je nevyhnutné zabezpečiť také podmienky, ktoré znižujú kontamináciu aspergillových plesní a sú používané určité chemické procesy na odstránenie už prítomného alfatoxinu z potravín. Ľudia by rozhodne nemali jesť potraviny viditeľne napadnuté plesňou a to ani po tepelnej úprave. Vysoká teplota totiž toxínom neuškodí.

Otrava alfatoxínom a jej liečba:

Liečba sa sústreďuje na zabránenie ďalšieho prísunu aflatoxínu do organizmu a na terapiu poškodenia pečene (terapia akútneho zlyhania pečene, či terapia cirhózy pečene a jej komplikácií). V niektorých prípadoch môže byť situácia riešiteľná iba transplantáciou pečene.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *