Otrava aflatoxínom

Otrava aflatoxínomAko sa otrava aflatoxínom prejavuje, aké sú jej príčiny ako ju diagnostikovať a liečiť?

Aflatoxín je nebezpečná zlúčenina zo skupiny mykotoxínov, čo sú jedovaté látky produkované niektorými hubami a plesňami. V skutočnosti je aflatoxínov celá skupina, označujú sa veľkými písmenami (napr. aflatoxín B, aflatoxín M a pod.).

Otrava aflatoxínom a jej príčiny


Aflatoxín je produkovaný plesňou zo skupiny aspergillov. Pleseň často napáda zle uskladnené potraviny, ktoré sú vo vlhku a v teple. Kontaminované môžu byť obilniny, oriešky, arašidy, pistácie, seno, olivy a pod.

Konzumácia týchto polotovarov a potravín z nich vyrobených môže vyústiť v otravu, rovnako tak môže dôjsť k otrave aflatoxínom po požití mlieka zvierat, ktorá zjedli rastliny napadnuté plesňou.

Prejavy

Aflatoxín je silne toxický voči pečeni, spôsobuje odumieranie pečeňových buniek a okrem toho tiež oslabuje imunitu organizmu.

Akútna otrava veľkou dávkou aflatoxínu vedie k dramaticky vyzerajúcemu akútnemu zlyhaniu pečene s bolesťami brucha, zvracaním, s náhlym vznikom pečeňovej encefalopatie a zlyhávaním životne dôležitých orgánov (zlyhanie srdca, pľúcny edém).

V najťažších prípadoch sa stav zhorší do bezvedomia a človek zomiera.

Chronická otrava menšími dávkami je častejšia, pečeň je opakovane poškodzovaná, ale nedochádza k jej zlyhaniu.

Dlhodobé odumieranie pečeňových buniek a ich nahrádzanie bunkami novými však výrazne zvyšuje riziko rozvoja cirhózy pečene a všetkých jej komplikácií, z ktorých je veľmi závažný vznik rakoviny pečene.

Prevencia

Prevencia je úplne zásadná. Počas pestovania, spracovania a uchovávanie potravín je nevyhnutné zabezpečiť také podmienky, ktoré znižujú kontamináciu aspergillových plesní a sú používané určité chemické procesy na odstránenie už prítomného aflatoxinu z potravín.

Ľudia by rozhodne nemali jesť potraviny viditeľne napadnuté plesňou a to ani po tepelnej úprave. Vysoká teplota totiž toxínom neuškodí.

Otrava aflatoxínom a jej liečba

Liečba sa sústreďuje na zabránenie ďalšieho prísunu aflatoxínu do organizmu a na terapiu poškodenia pečene (terapia akútneho zlyhania pečene, či terapia cirhózy pečene a jej komplikácií).

V niektorých prípadoch môže byť situácia riešiteľná iba transplantáciou pečene.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-aflatoxinem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    3 Comments

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button