Ototoxické zlúčeniny

ototoxické zlúčeninyOtotoxické zlúčeniny sú látky, ktoré rôznymi mechanizmami poškodzujú sluch, zvyčajne ide o poškodenie vnútorného ucha, kde je uložené sluchové ústrojenstvo, alebo poškodenie nervov vedúcich vzruchy do mozgu. Dôsledkom účinku týchto zlúčenín môže byť nezvratné poškodenie sluchu vrátane hluchoty. Ďalšími možnými dôsledkami poškodenia vnútorného ucha môže byť pískanie v ušiach (tinnitus) a poruchy rovnováhy s motaním hlavy (ústrojenstvo rovnováhy je totiž vo vnútornom uchu tiež).

Typy ototoxických zlúčenín:


1. Ťažké kovy

Narušenie sluchu môže byť súčasťou otráv niektorými ťažkými kovmi, ako je olovo a ortuť. Väčšinou však dominujú ostatné príznaky intoxikácie.

2. Antibiotiká

Množstvo antibiotík má silný ototoxický efekt. Patria sem napríklad aminoglykozidy (napr. gentamycín a amikacín) a makrolidy (napr. erytromycín).

Úplne špeciálnou problematikou je ototoxický efekt antibiotík streptomycín, ktoré sa síce bežne nepoužívajú, ale inak patria medzi účinné lieky proti tuberkulóze (antituberkulotiká).

3. Cytostatika

Cytostatiká poškodzujú množstvo orgánov a tkanív. Ani sluchový orgán nie je výnimkou a ototoxické zlúčeniny bývajú nezriedka dôsledkom podávania cisplatiny alebo oxaliplatiny.

4. Nesteroidné reumatiká

Ide o bežne podávané lieky (napr. aspirín), ale zhoršenie sluchu sa pri bežných dávkach nevyskytuje.

Vo vysokých dávkach však bolo poškodenie sluchu pozorované, a preto ako vo všetkom platí, že všetko s mierou.

Všimnime si, že množstvo týchto zlúčením s názvom ototoxické zlúčeniny zároveň poškodzujú tkanivo obličiek, tj. sú aj nefrotoxické.

Liečba

Liečba nie je väčšinou možná. Ak ide o lieky, je nutné používať ototoxické lieky iba vtedy, ak je to nevyhnutne potrebné, a pokiaľ možno v čo najnižšej dávke po čo možno najkratšiu dobu.

Ak sa porucha sluchu objaví, je dôležité vyvolávajúcu látku čo najskôr vysadiť.

Zhoršený sluch sa časom v niektorých prípadoch upraví, inak je potreba korigovať zhoršenie tohto zmyslu pomocou strojčeka.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ototoxicke-latky

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button