Osýpky
Osýpky (latinsky Morbilli) boli veľmi časté infekčné ochorenie detského veku. Hoci ich prejavy sú na prvý pohľad predovšetkým kožné, dochádzalo pomerne často k mnohým komplikáciám a nezriedka choroba skončila aj smrťou. Dnes boli v civilizovanom svete vrátane SR osýpky takmer „vyrúbané“ a stalo sa tak vďaka očkovaniu. V rozvojových krajinách s neúplnými preventívnymi programami sa však osýpky stále vyskytujú a umiera sa na ne.
Príčiny osýpok
Príčinou choroby je vírus, ktorý sa pomerne ľahko prenáša ako kvapôčková infekcia. Zdrojom teda býva nakazený človek.
Prejavy
Vírus sa najprv namnoží v sliznici horných ciest dýchacích, čo trvá niekoľko dní. Následne sa rozvinú neurčité chrípke príznaky – horúčka, kašeľ, únava a nádcha.
Postupne potom rozsievajú klasické škvrnité a červenkasté osýpkové vyrážky. Rozsev začína v oblasti hlavy a krku a postupne postupuje cez krk a trup k dolným končatinám.
Na sliznici v ústnej dutine sa objavia drobné škvrnky, ktoré vyzerajú ako zrnká krupice. Vyrážka do 1-2 týždňov zmizne a postupne vymiznú aj chrípke príznaky choroby.
Klasický učebnicový prejav je výraz „nešťastného dieťaťa„, tj. uplakaná nešťastne vyzerajúca tvár s vyrážkou. Existuje pre to aj latinský termín „facies morbillosa„, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako „osýpková tvár„.
U detí trpiacich poruchami imunity a u detí nedostatočne živených nemusí mať imunitný systém dosť síl na zvládnutie stavu a choroba prebieha v oveľa vážnejšej podobe. Nebezpečnou komplikáciou je impetiginizacia, to jest vstup baktérií do kože postihnutej vyrážkami a jej hnisanie.
Rozsiahla bakteriálna infekcia môže ľahko prejsť do otravy krvi a dieťa usmrtiť.
Osýpky sa samozrejme nemusia vyskytnúť len v detskom veku. U dospelých stoja za zmienku najmä u tehotných žien.
Diagnostika
Okrem vyššie spomínaných prejavov možno chorobu spoľahlivo zistiť z laboratórneho vyšetrenia krvi, kde sa objavia protilátky proti vírusu osýpok.
Prevencia
Vhodnou a účinnou metódou prevencie je očkovanie.
Očkovacia látka proti osýpkam je súčasťou povinného očkovacieho kalendára a vďaka tomuto opatreniu sa u nás osýpky stali vzácnou chorobou.
Liečba
Pri zistení nákazy sa toho príliš urobiť nemôže. Možno vykonať hospitalizáciu na pozorovanie alebo izoláciu doma, dodávanie dostatku tekutín a liekov na zníženie horúčky.
Vzhľadom k faktu, že ide o virózu, sú antibiotiká úplne neúčinné.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/spalnicky
Použité zdroje: základné zdroje textu