Opuch mozgu
Opuch mozgu (mozgový edém) je špecifickým opuchom časti tela. Ostatné opuchnuté orgánov a tkanivá sa môžu relatívne voľne zväčšiť, mozog je však uzavretý v lebke, a preto je jeho opuch spojený s nebezpečným zvýšením vnútrolebečného tlaku. Opuch mozog jednoducho nie je to isté čo opuchnutá noha.
Príčiny opuchu mozgu
Príčin je množstvo, mozog reaguje opuchom na prakticky akékoľvek poškodenie. Môže sa objaviť u ťažších úrazov mozgu spojených s difúznym axonálnym poranením, sprevádza mozgové infekcie a objavuje sa okolo ložísk mozgových príhod, mozgových nádorov a mozgových metastáz.
Opuch mozgu môže vzniknúť aj u obštrukčného hydrocefalu, kedy je narušený odtok mozgovomiechového moku, a ako dôsledok ťažkej epilepsie po sebe sa opakujúcou sériou záchvatov (tzv. status epilepticus).
Opuch mozgu môže byť spôsobený aj chorobami, ktoré primárne nevychádzajú z mozgu.
Sprevádza stavy spojené s veľmi ťažkým zvýšením krvného tlaku a odchýlky vnútorného prostredia organizmu – pokles krvnej koncentrácie iónov ako je sodík a chloridy, rýchla úprava vysokej hladiny cukru u diabetika pod.
Príznaky
Malý opuch mozgu sa nemusí najprv prejaviť, inak sa objavujú klasické prejavy vnútrolebečného pretlaku, ako je bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie, motanie hlavy a rôzne neurologické poruchy.
Najväčšie riziko spočíva v tom, že sa mozog a predĺžená miecha pod vzniknutým tlakom natlačia do otvoru v spodine lebky, ktorým do lebky vstupuje miecha.
Tlak kostných okrajov tohto otvoru poškodí životne dôležité mozgové centrá, človek stráca vedomie a umiera.
Diagnostika
Človek s vyššie uvedenými príznakmi by mal byť vyšetrený neurológom a ideálne je CT vyšetrenie mozgu, ktoré preukáže nielen opuch, ale veľakrát aj jeho príčinu.
Pacient by mal mať zmeraný krvný tlak a vykonané základné krvné odbery.
Vnútrolebečný pretlak sa zistí aj pri očnom vyšetrení, kde nájdeme obraz kongestívnej papily očného nervu.
Treba zdôrazniť, že pri prítomnosti opuchu mozgu s pretlakom sa nesmie vykonávať lumbálna punkcia.
Na špecializovaných oddeleniach možno zabezpečiť priame monitorovanie vnútrolebečného tlaku pomocou snímacej elektródy, ktorá sa zavedie cez lebku tesne pri mozgu.
Liečba
Pacient by mal byť hospitalizovaný, ideálne na monitorovanom lôžku.
Zvyčajne sa ukladá do polohy so zvýšenou hlavou a podávajú sa mu zlúčeniny, ktoré znižujú tlak v lebke.
Ak nedá sa situácia kontrolovať liekmi, vykonáva sa niekedy chirurgický zákrok známy ako dekompresná kraniektómia, pri ktorej sa odstráni časť lebky, aby sa vnútrolebečný tlak znížil.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/otok-mozku
Použité zdroje: základné zdroje textu