Opica

opicaOpica je z lekárskeho hľadiska pomerne zaujímavý stav, ktorý je priamym dôsledkom požitia väčšieho množstva alkoholu. Pri jej popise a možnostiach jej „liečby“ môžeme vychádzať z biochemických a metabolických pochodov, ktoré ku opici vedú.

Príčiny opice


Nepríjemné stavy vznikajú samotným účinkom alkoholu a ďalej rozvratom vnútorného prostredia organizmu.

Alkohol (chemicky etanol) sa v našom tele pomocou enzýmu alkoholdehydrogenáza premení na acetaldehyd. Ten sa potom premení pomocou enzýmu acetaldehyddehydrogenázy na acetát, ktorý je zdrojom energie.

Alkohol a acetaldehyd majú na organizmus úplne odlišné účinky. Alkohol spôsobuje eufóriu, dobrú náladu, stratu zábran a vo vyšších koncentráciách narušenie vedomia.

Acetaldehyd je oveľa agresívnejšia kyslá látka, ktorá spôsobuje nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, tj. klasické príznaky opice.

Ďalším významným faktorom je vplyv alkoholu na hormonálnu sústavu človeka. Alkohol blokuje účinok antidiuretického hormónu (ADH), ktorý je produkovaný v ľudskom mozgu.

Adiuretín pôsobí v obličkách a bráni nadmernej strate tekutín. Jeho vyradenie potom spôsobí dehydratáciu a to bez ohľadu na to, aké veľké množstvo alkoholických nápojov vypijete.

Zaujímalo vás, prečo po vypití niekoľkých pív musíte často na záchod? Toto je odpoveď. Z rovnakého dôvodu môže človek vypiť napríklad aj 10 pív (5 litrov tekutiny) a napriek tomu bude ďalšie ráno trpieť dehydratáciou.

Dehydratácia vedie k zahusteniu krvi a celého vnútorného prostredia organizmu vôbec.

Koncentrácia väčšiny zlúčenín vzrastie, odborne to označujeme ako hypertonické prostredie. Čo nevzrastie sú hladiny väčšiny základných minerálov (sodík, draslík, chloridy), ktoré stratíme pri nadmernom močení.

Ďalším aspektom opice je znížená hladina krvného cukru, tj. hypoglykémia. Pečeň sa totiž sústreďuje na odbúravanie alkoholu a nemá toľko času na uvoľňovanie cukru do krvi.

Opica je teda dôsledkom kombinácie efektov acetaldehydu, hypertonického prostredia, hypoglykémie a dehydratácie.

Prejavy

Medzi prejavy opice radíme bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, únavu, neznášanlivosť hlasných zvukov a jasného svetla, celková nevôľa, zlá nálada, a pod.

Opica a jej liečba

V bežných podmienkach sa nič zvláštne robiť nedá – je nutný pokoj na lôžku, odpočinok a dostatočný prísun tekutín (pochopiteľne nealkoholických). Istý efekt majú aj slabšie nesteroidné protizápalové lieky.

Má to samozrejme tú nevýhodu, že podráždený žalúdok nemusí prísun tekutín a tabliet ustáť a skončí to zvracaním.

Odbornejší (a oveľa účinnejší) prístup je teoreticky možný len v zdravotníckych zariadeniach a vychádza z príčin opice. Acetaldehydu sa nezbavíme, ale môžeme ovplyvniť rozvrat metabolizmu.

Najideálnejšou liečebnou metódou je v skutočnosti banálna pollitrová infúzia 5% roztoku glukózy (cukor rozpustený vo vode), do ktorej možno eventuálne pridať malé množstvo základných minerálov a niektoré lieky.

Ideálny je vodný roztok blokátora protónovej pumpy (napr. controloc 40 mg) a nejaké digestívum, prokinetikum (napr. Degan 1 amp).

Utlmenie tvorby žalúdočnej kyseliny a zrýchlenie hybnosti tráviaceho traktu totiž výrazne potlači nevoľnosť.

Zápis takej infúzie potom môže byť napríklad: INF 500ml 5% glukózy (+ 10ml NaCl + 10ml 7.5% KCl + 40mg Controloc + 1 amp Degan) i.v. / 1-2 hod.

Vnútrožilovo podaná infúzia má na opicu jednoducho výborný efekt. Samozrejme nepočítajte s tým, že si zájdete do nemocnice s opicou a lekári vás tam budú liečiť. Skôr vás vyhodia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kocovina

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button