Opar
Opar je veľmi častým vírusovým infekčným ochorením, ktorým je naša populácia priamo zamorená. Iste je len málo šťastlivcov, ktorým sa opar zatiaľ nikdy neurobil. V tomto článku sa dozviete hlavné informácie o príčinách, prejavoch a diagnostike vzniku oparu.
Príčiny oparu
Príčinou oparu sú HSV vírusy zo skupiny herpesvírusov. Môžu spôsobiť klasický opar na pere, ale aj opary v oblasti genitálií.
Opary perys spôsobuje subtyp vírusu HSV-1 a na genitáliách HSV-2. Vírus sa relatívne dobre prenáša – nakaziť vírusom HSV-1 sa môžu aj deti – možný je kontakt s vírusom infikovanými predmety či rukami.
Možný je aj prenos z pery dospelého alebo keď dá tetuška malému dieťaťu pusu, nemusí to byť úplne dobrý nápad. K veľkému šíreniu HSV-2 dochádza u dospievajúcich sexuálnou cestou. Zistilo sa len tak pre zaujímavosť, že práve v období dospievania sa HSV-1 (pôvodca oparu na perách) začne objavovať na genitáliách a HSV-2 (pôvodca genitálneho herpesu) sa začne objavovať na perách.
Čím si myslíte, že je to spôsobené? Skúste hádať, môžete raz. Veľkým problémom je fakt, že náš imunitný systém nevie tento herpesvírus úplne zlikvidovať.
Vírusy po nákaze prežívajú v našom tele (schovajú sa do nervových ganglií) a ak dôjde k oslabeniu imunity, tak sa znovu objavia.
Podobný problém je s vírusom varicella zoster (opäť zo skupín herpesvírusov), ktorý spôsobuje ovčie kiahne a pásový opar.
Prejavy
Prejavy na pere aj na genitáliách sú podobné. Prvá infekcia HSV-1 u dieťaťa sa nemusí prejaviť nijako, opakované infekcie môžu mať podobu klasického oparu – bolestivé ložiská kože, na povrchu ktorých sa tvoria pľuzgieriky.
Po prasknutí postupne zaschnú, niekedy na ich povrchu vznikne chrasta a následne dôjde k zahojeniu.
Výskyt oparu môže byť spojený s horúčkami a zväčšením lymfatických uzlín. Ak sa objaví opar, malo by to pre nás byť varovné znamenie, že náš imunitný systém v danej chvíli nepracuje celkom správne (obvykle pri celkovom vyčerpaní) a mali by sme urobiť nejaké základné preventívne opatrenia v životospráve – odpočinok, veľa vitamínov v ovocí a zelenine a pod.
Po vzniku oparu môže totiž rýchlo nastúpiť ďalšie infekčné ochorenia typu infekcií horných dýchacích ciest a iné.
Komplikácie
Herpesvirus nemusí spôsobovať len nevinný opar.
U novorodencov a u jedincov so silne oslabenou imunitou (napríklad pri AIDS) môže spôsobiť závažné infekcie – ťažké zápaly mozgu, zápaly pľúc a zápaly oka. Tieto stavy môžu skončiť smrťou alebo trvalými následkami vrátane poškodenia zraku.
Diagnostika
Diagnózu oparu najlepšie určí kožný lekár, ale väčšina ľudí s bežným oparom na perách k lekárovi ani nechodia.
Liečba
Liečba oparu je trochu zložitá. Ako sme už písali vyššie, tak zlikvidovať vírus je pre náš imunitný systém prakticky nemožné.
Našťastie proti vírusom zo skupiny herpesvírusov máme účinné a dostupné protivírusové lieky. Jedná sa najmä o virostatikum aciklovir (acyklovir), ktorý sa nachádza v známych protivírusových liekoch ako je napr. Herpesin a Zovirax.
Tieto lieky možno užívať vo forme masti (na ložisko oparu) aj vo forme tabliet. Osobne dávame prednosť tabletám, pretože masť nanesená na opar ho väčšinou „rozmočí“. Priamo na ložisko je lepšie naniesť čokoľvek s obsahom alkoholu, pretože alkohol sa z pokožky odparuje a opar vysuší.
V kombinácii s tabletovými aciklovirom je veľká šanca, že opar rýchlo zmizne. Nutné je dodať, že ani aciklovir nie je schopný vírus zničiť, opar sa teda po čase môže urobiť znovu.
V prípade ťažkých infekcií HSV vírusom (pozri. komplikácie) je možné podávať aciklovir aj do žily, čo je samozrejme ešte účinnejšie.
Pozn: Človek, u ktorého sa opary často opakujú by mal okrem ich liečby zvážiť návštevu na imunológiu k aspoň základnému vyšetreniu funkcie imunitného systému, pretože jeho imunita môže byť oslabená.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/opar
Použité zdroje: základné zdroje textu