Omrzliny
Omrzliny sa radia medzi poškodenie organizmu, ktoré bolo spôsobené fyzikálnym mechanizmom, v tomto prípade chladom. V SR sa s nimi stretávame najčastejšie v zime u bezdomovcov. Omrzliny majú pomerne dosť spoločného s popáleninami, ostatne podobne ako popáleniny ich delíme do 4 stupňov.
Omrzliny a ich príčiny
Omrzliny najčastejšie postihujú okrajové a menej prekrvené časti tela (nos, uši, okraje končatín). Jedná sa vlastne o dôsledok kombinácie vlastného účinku chladu a ochrannej reakcie nášho tela.
Chlad bunky poškodzuje, okrem toho v snahe znížiť straty tepla začne náš organizmus uzatvárať podkožné cievy.
Tieto uzávery znížia vyžarovanie tepla do okolia a pri malom chlade je to výhodné. Vo veľkej zime začnú byť však okrajové časti tela výrazne nedokrvené (tj. s nedostatkom kyslíka a živín), čo znižuje ich odolnosť voči chladu.
Pozn: Lokálne „omrzliny“ pokročilého stupňa sa však bežne využívajú aj v medicíne. Ide zvyčajne o používanie tekutého dusíka v liečbe povrchových kožných výrastkov ako sú napríklad bradavice.
Prejavy
Jednotlivé stupne omrzlín podľa ich prejavov sú tieto:
I. Stupeň
Postihnutá koža zbledne a vychladne, zhoršuje sa jej citlivosť. Pokiaľ ju zahrejeme, dostavia sa nepríjemné pichavé až pálivé vnemy.
II. Stupeň
Koža je studená, bledá až biela, dochádza k narušeniu citlivosti a v dňoch po premrznutí na nej vznikajú pľuzgiere.
III-IV. Stupeň
Koža voskovatí a úplne stráca citlivosť. V dňoch nasledujúcich po omrznutí začne odumierať a černieť, čo je známkou suchej gangrény.
Takto zničené tkanivo sa môže pochopiteľne ľahko infikovať baktériami, čo môže chorého ohroziť na živote vznikom otravy krvi.
Diagnostika
Pre diagnózu obvykle stačia informácie o dlhšom pobyte v studenom prostredí a pohľad na postihnuté časti tela.
Vyšší vek, alkoholizmus a dlhodobá podvýživa (čo je obvykle typické pre bežného bezdomovca) výrazne zhoršuje prognózu ako omrznutých častí tela, tak vychladnutého pacienta vôbec.
Podobne sú omrzlinami viac ohrození diabetici a pacienti s polyneuropatiou, ktorí majú v okrajových častiach tela nižšiu citlivosť voči chladu.
Liečba
Liečba by sprvu mala byť skôr opatrná. Chorý by sa mal uložiť do prostredia s normálnou teplotou.
Neodporúča sa príliš agresívne ohrievanie omrzlých častí tela, môžu sa vložiť do vlažnej vody, je možné k nim priložiť termofory (vaky naplnené vodou), ktoré by však opäť nemali byť príliš horúce.
Vzniknuté pľuzgiere by sa nemali prepichovať, považujeme ich za prirodzenú obranu organizmu.
Z celkového hľadiska musíme myslieť aj na celkové podchladenie a zvyčajne aj celkovo zlý stav postihnutého (znovu opakujeme, že typickým pacientom je v našich podmienkach bezdomovec – alkoholik). Vhodná je infúzna terapia a dostatočná výživa.
V prípade podozrenia na infekčné komplikácie volíme antibiotiká, najlepšie intravenózne. Ak sú omrzliny veľmi ťažkého stupňa a začína dochádzať k vzniku gangrény, je nutné konzultovať s chirurgmi a poradiť sa s nimi ohľadom možnosti amputácie poškodených častí tela.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/omrzliny
Použité zdroje: základné zdroje textu