Ochrnutie hlasiviek
Ochrnutie hlasiviek je veľmi nepríjemný a vážny stav, ktorý môže postihnutého ohroziť na živote. Hlasivky sú dva väzy, ktoré sa nachádzajú v hrtane. Pri vydychovaní vzduchu pohyby hlasiviek kladú rôzny odpor vydychovanému vzduchu a vytvára sa zvuk, ktorý je základom ľudskej reči. Z akých príčin hlasivky môžu ochrnúť, a ako tento stav diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny ochrnutia hlasiviek
Každá z oboch hlasiviek je ovládaná vetvami blízko uložených nervov (najdôležitejší z nich je tzv. nervus laryngeus recurens), ktorý je veľmi citlivý a môže byť ľahko poškodený.
Poškodenie nervu má za následok ochrnutie tej hlasivky, ktorá je ním inervovaná, pri poškodení oboch nervov ochrnú obe hlasivky.
K poškodeniu nervu môže dôjsť pri úrazoch krku, pri operačných zákrokoch na krku (veľmi rizikové sú operácie štítnej žľazy), pri lokálne rastúcich nádoroch (nádory krku a hrudníka).
V určitých prípadoch nie je príčina zistená a predpokladá sa vplyv niektorých vírusových infekcií. Ochrnutie hlasiviek môže byť dočasné alebo trvalé.
Príznaky ochrnutia hlasiviek
Ide o to, či je ochrnutá jedna alebo obe hlasivky a ako závažné ochrnutie je. Nedostatočne hybná hlasivka kladie odpor prúdiacemu vzduchu a spôsobuje chrapot a zhrubnutie hlasu.
Ak je však ochrnutie hlasiviek obojstranné a ťažšieho stupňa, potom tkanivo hlasiviek výrazne zúži dýchacie cesty a človek sa môže začať dusiť.
Pri výdychu môže zvukový prúd prechádzajúci cez zúžené miesto spôsobovať vznik chrčivého a pískavého zvuku označovaného ako stridor, dráždenie zúžených dýchacích ciest vedie ku kašľu.
Pri poškodení spomínaných nervov môže byť narušená celková inervácia hrtana a jeho príchlopky s poruchami uzatvárania hrtanovej príchlopky pri prehĺtaní. Objavujú sa potom poruchy prehĺtania s rizikom vdýchnutia potravín alebo tekutín s epizódami kašľa pri jedle.
Diagnostika
Človek s poruchami hlasu a ťažkosťami s dýchaním je väčšinou vyšetrený lekárom na ušno-nosno-krčnom oddelení (ORL), kde môže lekár pomocou špeciálnych vyšetrovacích nástrojov zobraziť hlasivky a objaviť ich ochrnutie.
Ak je podozrenie na prítomnosť nejakého útvaru utlačujúceho nervy hlasiviek, potom je vhodné doplniť vyšetrenie pomocou niektorých zobrazovacích metód ako je ultrazvuk alebo prípadne CT vyšetrenie, či magnetickú rezonanciu.
Liečba
Liečba ochorenia s názvom ochrnutie hlasiviek spočíva v rehabilitácii hlasu. Ak sú problémy závažnejšie, môžu sa vykonávať chirurgické zákroky v snahe upraviť tvar hlasiviek tak, aby čo najmenej prekážali prúdeniu vzduchu s čo najlepším zachovaním hlasu.
Najťažšie prípady, ktoré nie sú inak riešiteľné, si však môžu vynútiť aj zavedenie trvalej tracheostomie, tj. vyvedenie priedušnice na povrch krku pod zúženým miestom.
Je to síce pre pacientov život dosť drastický zákrok, ale zachráni ho pred udusením.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ochrnuti-hlasivek
Použité zdroje: základné zdroje textu