Obrna lícneho nervu
Lícny nerv je pomerne dlhý párový nerv, ktorý sa radí medzi tzv. hlavové nervy. Podľa nomenklatúry je siedmym hlavovým nervom a značí sa preto rímskou číslicou VII. Jeho centrum (taktiež párové) leží v mozgovej kôre, odkiaľ sa informácie šíria do párových jadier v mozgovom kmeni. Tu začína vlastný nerv, ktorý sa otvorom v skalnej kosti dostáva až do oblasti tváre, kde inervuje cieľové štruktúry – lícne svaly. Z toho dôvodu umožňuje lícny nerv mimiku tváre vrátane pohybu úst a zatvorenia oka. Niektoré vlákna lícneho nervu okrem toho vedú do mozgu chuťové informácie z časti jazyka.
Príčiny obrny lícneho nervu
1. Mozgová mŕtvica
Toto je najčastejšia príčina ochorenia s názvom obrna lícneho nervu. Centrum alebo nervová dráha vedúca k jadru v mozgovom kmeni je priamo poškodená a to vedie k príslušným prejavom poruchy funkcie nervu.
Okrem toho sa môžu pri rozsiahlejšej mŕtvici objaviť aj ďalšie príznaky – poruchy reči, poruchy vedomia, poruchy prehĺtania, ochrnutie ďalších častí tela a pod.
2. Infekcia
Obrna lícneho nervu je typicky sprevádzaná infekciou s názvom herpesvírus, ktorý je zodpovedný napríklad za opar.
K obrne dochádza náhle a nečakane. Podobne aj infekcia stredného ucha môže byť spojená s poruchou lícneho nervu.
Nerv totiž prebieha blízko stredného ucha a zápal na neho môže prejsť. Infekcie, ktoré poškodia nerv, majú za následok periférny typ obrny.
3. Vplyv chladu
Prechladnutie lícneho nervu (napr. pri jazde na motorke v chladnom počasí) môže byť spojené s poruchou a dokonca môže vyvolať ochorenie s názvom obrna lícneho nervu.
Dôsledkom je periférny typ obrny, ktorý má našťastie tendenciu po relatívne krátkej dobe ustúpiť.
4. Zranenie
Obrna lícneho nervu môže byť spôsobená traumatickým poranením nervu, ktoré môže mať pochopiteľne za následok poruchu jeho funkcie periférneho typu.
5. Nádory
Obrna lícneho nervu je spôsobená taktiež prítomnosťou zhubných, ale aj nezhubných nádorov, ktoré sa vyskytujú kdekoľvek v blízkosti lícneho nervu a môžu ho tlačiť či priamo poškodiť. Opäť nájdeme príznaky periférnej obrny.
6. Poškodenie pri operácii
Lícny nerv prechádza príušnou slinnou žľazou, a preto je riziko jeho poškodenia pri operáciách tejto žľazy (vykonané napr. pre nádor).
Porucha nervu má opäť periférne charakter.
Príznaky obrny lícneho nervu
Obrna lícneho nervu sa prejaví poruchami vyššie spomínaných funkcií. Musíme však rozlíšiť poruchy tzv. centrálnej (narušenie mozgového centra alebo vlákien nad jadrom nervu) a periférnej (narušenie nervu v jeho jadre či ďalšom priebehu).
Nervová dráha začína v mozgovej kôre, odkiaľ nervové vlákna vedú informácie do párových jadier lícneho nervu. Počas tejto cesty sa vlákna krížia, a to znamená, že poškodenie pravej časti sa prejaví poruchou na tvári vľavo a naopak.
Pri postihnutí mozgovej kôry či nervovej dráhy nad jadrom lícneho nervu na jednej strane dôjde k výpadku schopnosti pohybovať protiľahlú polovicou úst a dôsledkom je poklesnutý kútik na opačnej tvári.
Z nedovierajúcich sa úst vytekajú sliny, môže byť narušená schopnosť artikulovať. Schopnosť zatvárať oko je v tomto prípade zachovaná (nahradená nervovými vláknami z druhého centra).
Periférna obrna lícneho nervu
V tomto prípade dôjde k narušeniu nervu v jeho jadre či ďalšom priebehu.
Dochádza k úplnému výpadku funkcie nervu na príslušnej strane tváre. Vypadne mimika na polovici tváre, objaví sa poklesnutý kútik a zdanlivo menej významná (ale v skutočnosti nebezpečná) porucha schopnosti dovrieť oko (odborne sa to nazýva ako lagoftalmus).
Kombináciu týchto príznakov označujeme ako tzv. Bellov príznak.
Diagnostika
Pri podozrení na obrnu lícneho nervu by mal pacienta vyšetriť neurológ.
Okrem fyzikálneho vyšetrenia možno odporučiť prevedenie zobrazovacích metód ako je CT vyšetrenie mozgu, či magnetická rezonancia.
Liečba
V liečbe nie sme schopní žiadnych veľkých zázrakov. Centrálna forma sa buď upraví, alebo zostane. Pri periférnych postihnutiach sa podávajú vitamíny, ale ich efekt je veľmi sporný.
V prípade podozrenia na infekciu vírusmi podávame protivírusové lieky, v prípade útlaku nervu nádorom preferujeme operačné riešenie. Veľká pozornosť sa pri trvajúcej a neriešiteľnej periférnej forme obrny sústreďuje na postihnuté oko, ktoré sa nemôže dovrieť.
Neschopnosť zatvorenia oka vedie k trvalému styku rohovky s okolitým prostredím. To je pre rohovku neprirodzené, časom to vedie k jej poškodeniu a opakovaným zápalom, ktoré nakoniec vyústi v stratu zraku.
Ak je nádej na návrat funkcie nervu, používajú sa špeciálne zvlhčovacie roztoky, ktorými sa oko pravidelne zvlhčuje, na noc sa používajú špeciálne masti a oko sa počas spánku zakrýva.
Ak nie je reálna nádej na zlepšenie, vykonáva sa chirurgický zákrok, pri ktorom je oko trvalo uzavreté. Efekt je rovnaký – strata zraku na dané oko – ale aspoň sa pacient vyhne opakovaným zápalom a poškodenia tkaniva oka.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/obrna-licniho-nervu
Použité zdroje: základné zdroje textu