Obličková kolika
Obličková kolika je nepríjemný a bolestivý stav, ktorý síce nie je život ohrozujúci, ale môže chorému riadne znepríjemniť život. Aké sú presne príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny obličkovej koliky
Obličková kolika vzniká vďaka močovým kameňom. Drobné kamienky môžu odísť spolu s močom.
Problém nastane vtedy, keď kameň močovej cesty upchá (obvykle jeden z močovodov) a zastaví odtok moču.
Svalovina močového traktu sa potom začne reflexívne sťahovať a uvoľňovať v snahe prekážku odtlačiť. To potom vedie k prejavom koliky.
Prejavy
Kolika je označenie pre prudkú bolesť, ktorá prichádza vo vlnách a medzi bolestivými záchvatmi dochádza k jej upokojovaniu až vymiznutiu. Je to dané práve periodickými sťahmi a uvoľnením močových ciest nad prekážkou v snahe kameň vypudiť.
Obličková kolika je sprevádzaná bolesťou brucha, ktorá je značne nepríjemná.
Pacient zvyčajne zvracia, býva spotený a nepokojný – snaží sa nájsť úľavovú polohu, čo však nie je možné. Ak je prekážka v hornej časti vylučovacieho traktu, je bolesť brucha lokalizovaná v hornej časti podbruška na strane upchatého močovodu a môže vystreľovať do chrbta.
V prípade, že k upchatiu dôjde nižšie, je bolesť lokalizovaná v dolnej časti podbrušku a vystreľuje do triesla, u mužov niekedy až do mieška a u žien do pyskov.
Pri poranení steny močových ciest konkrementov sa môže objaviť krv v moči.
Komplikácie pri obličkovej kolike
Hromadiaci sa moč nad prekážkou môže začať utláčať obličkové tkanivo (hydronefróza) a to môže časom viesť k jej nevratnému poškodeniu.
Neodtekajúci moč sa tiež môže ľahko infikovať baktériami, čo môže vyústiť v akútny zápal obličky.
Diagnostika
Okrem vyššie spomínaných prejavov je dôležitý röntgen brucha, na ktorom väčšinou kameň vidíme (nie však stopercentne).
Význam môže mať aj ultrazvuk brucha, kedy možno niekedy nájsť rozšírený močovod nad miestom uzáveru a niekedy aj rozšírenú obličkovú panvičku. Rozšírenie je dané tlakom moču nad prekážkou, ktorá nemôže voľne odtekať.
Je možné vykonať aj vylučovaciu urografiu, ktorá ukáže prietok moču vylučovacím systémom a prípadné prekážky, či zúženie.
Liečba obličkovej koliky
Obličková kolika sa lieči podávaním liekov uvoľňujúcich sťahy svaloviny (tzv. spazmolytiká), lieky proti bolesti, infúzie na zavodnenie. Starostlivosť spadá do kompetencie urológa.
Pokiaľ nedôjde k uvoľneniu kameňa, musí ho urológ odstrániť – zvyčajne pomocou nástrojov zavádzaných cez močovú trubicu.
Ak to nie je možné, vykoná sa niekedy nabodnutie vylučovacieho systému nad miestom prekážky a pomocou trubičky sa urobí dočasný umelý vývod (nefrostomia). To preto, aby hromadiaci sa moč neohrozil tkanivo obličky.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ledvinova-kolika
Použité zdroje: základné zdroje textu