Novorodenecká žltačka

novorodenecká žltačkaNovorodenecká žltačka je pomerne častý jav, ktorý v podstate nemožno automaticky považovať za chorobu a mnohokrát aj bez liečby vymizne. Jej ťažké formy však môžu viesť k nevratnému poškodeniu mozgu a ich liečba je nutná.

Príčiny novorodeneckej žltačky


Novorodenecká žltačka je podmienená ukladaním zlúčeniny známej ako bilirubín v koži, v slizniciach a v očnom bielku.

Bilirubín vzniká ako jeden z rozpadových produktov hemoglobínu (molekula v červených krvinkách prenášajúca kyslík), spracováva sa v pečeni a následne sa vylučuje žlčou.

Zvýšený rozpad červených krviniek (a rozklad ich hemoglobínu), porucha spracovania bilirubínu v pečeni a porucha odtoku žlče potom vedie k vzniku žltačky. A ktorý z vyššie uvedených mechanizmov je zodpovedný za vznik novorodeneckej žltačky?

Hlavným dôvodom je práve spomínaný rozpad červených krviniek. Červené krvinky plodu v maternici obsahujú iný typ hemoglobínu než je u dieťaťa po narodení.

U novorodenca sa začnú odbúravať staré červené krvinky a vyrábať nové s novým typom hemoglobínu.

Z rozpadajúcich sa červených krviniek sa uvoľňuje hemoglobín a z neho žlté farbivo bilirubín. Pečeň novorodenca (a najmä pečeň nedonosených detí) potom nie je schopná túto nálož bilirubínu spracovávať a prispieva k žltačke.

Vzácnejším, ale veľmi nebezpečným dôvodom rozpadu červených krviniek u novorodenca je tzv. hemolytická choroba novorodencov. Vzniká v prípade, že červené krvinky dieťaťa sú napádané imunitným organizmom matky, čo vedie k ich veľmi masívnemu rozpadu.

U plodu v maternici je vznikajúci bilirubín odvádzaný do placenty a odbúraný telom matky, po narodení to však nie je možné.

Novorodenecká žltačka je v tomto prípade veľmi nebezpečná a zvyčajne vyžaduje intenzívnu liečbu.

Príznaky novorodeneckej žltačky

Novorodenecká žltačka sa prejavuje najmä zožltnutím kože, slizníc a očí novorodenca.

Ťažké formy choroby sú potom spôsobené tým, že pri vysokých koncentráciách môže bilirubín u novorodenca začať prenikať do mozgu a nenávratne ho poškodiť.

V akútnej fáze to môže viesť ku kŕčom, poruchám príjmu potravy, poruchám vedomia a ku smrti.

Z dlhodobého hľadiska môže byť nezvratné poškodenie mozgu spojené s mentálnou retardáciou, poruchami hybnosti a zmyslov.

Poškodenie mozgu bilirubínom u novorodenca sa odborne označuje ako kernikterus. U dospelých jedincov sa toto stať nemôže, pretože do vyzretého mozgu sa bilirubín nedostane.

Diagnostika

Diagnózu urobíme už základným vyšetrením dieťaťa (postačí pohľad), presnejšie informácie možno získať z jednoduchého odberu krvi, v ktorom stanovíme koncentráciu bilirubínu v sére.

Liečba

Väčšinou nie je žiadna liečba potrebná, hlavné je zabrániť dehydratácii dieťaťa (dostatočným dojčením) a rozumne vystavovať dieťa slnečnému žiareniu, ktoré urýchľuje rozpad bilirubínu v koži na neškodné produkty.

Pri závažných formách sa musí vykonávať špeciálna fototerapia (liečba svetlom), pri ktorej sa dieťa vystavuje zdroju modrého svetla.

Práve modrá zložka spektra urýchľuje rozpad bilirubínu v koži najviac. Pri ťažkých stavov, kedy sa potrebujeme rýchlo zbaviť veľkého množstva bilirubínu, možno vykonať aj tzv. výmennú transfúziu, pri ktorej sa odoberá krv novorodenca (plná bilirubínu) a namiesto nej sa mu podáva rovnaký objem zdravej krvi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/novorozenecka-zloutenka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Back to top button