Nomofóbia
Nomofóbia je pomerne nová psychiatrická porucha, ktorá býva diagnostikovaná vo vzrastajúcej miere od začiatku 21. storočia. Ide o úzkosť zo straty mobilného signálu, prípadne zo straty funkčného mobilného telefónu. Aké sú presne príčiny tejto poruchy, ako ju diagnostikovať, ako sa prejavuje a ako ju liečiť? Viac sa dozviete z nasledujúceho článku.
Príčiny nomofóbie
Príčinou nomofóbie je rastúca závislosť človeka na mobilnú komunikáciu a na možnosť byť prakticky kedykoľvek v kontakte s ostatnými ľuďmi.
S vývojom smartphonov k tomu pribúda možnosť byť neustále on-line na internete. Je vcelku prirodzené, že pri pomyslení na stratu tejto vymoženosti cíti pomerne veľké množstvo ľudí úzkosť, u niektorých ľudí je však táto úzkosť abnormálna a možno ju označiť za poruchu.
Prečo tomu tak u niektorých ľudí je, nie je jasné. Dá sa však predpokladať, že ide o celkovo úzkostnejšieho jedinca, ktorý podobne nenormálne reaguje na celé množstvo situácií.
Prejavy
Ochorenie s názvom nomofóbia v skutočnosti nie je klasickou fóbiou, ide skôr o typ úzkostnej poruchy.
Nomofobici cítia úzkosť z možnosti poruchy mobilného telefónu, ktorá sa vystupňuje v situácii, keď k niečomu podobnému dôjde (výpadok mobilnej siete, porucha prístroja, vybitie batérie prístroja) potom väčšinou reagujú akútnu stresovú reakciu, panikária a objavujú sa u nich fyzické príznaky ako je búšenie srdca, tras rúk, pocity dýchavičnosti.
Ľudia s nomofóbiou trávia so svojím telefónom nadmerné množstvo času a niekedy opakovane kontrolujú stav signálu a batérie.
Diagnostika nomofóbie
Nomofóbia je stanovená na základe psychiatrického vyšetrenia, ktoré potvrdia nenormálne silnú úzkosť chorého.
Liečba
Základným liečebným prístupom je psychoterapia, pri ktorej sa človek učí so svojím strachom zaobchádzať a snaží sa tlmiť jeho prejavy.
Pomôcť môžu lieky zo skupiny antidepresív a liekov proti úzkosti.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nomofobie
Použité zdroje: základné zdroje textu