Nezostúpený semenník (kryptorchismus)
Nezostúpenie jedného alebo oboch semenníkov sa tiež označuje ako kryptorchismus. U novorodencov mužského pohlavia sa jedná o relatívne častý stav, ktorý sa veľakrát sám upraví. V opačnom prípade je spojený s neplodnosťou a ďalšími nepríjemnými ťažkosťami. Bližšie si o nezostúpení semenníkov povieme v tomto článku.
Nezostúpený semenník a jeho príčiny
Semenníky vznikajú počas vnútromaternicového vývoja u zárodku mužského pohlavia. V tejto dobe sú umiestnené hlboko v dutine brušnej a postupne zostupujú trieslovým kanálom do mieška.
Nezostúpenie (tj. zastavenie semenníka niekde počas cesty zostupu) je pomerne typické u predčasne narodených chlapcov, kedy sa vyskytuje až u tretiny z nich.
Niekedy semenníky nezostúpia dokonca ani u chlapcov narodených v riadnom termíne.
V oboch prípadoch sa nejedná o nijak závažný problém – semenníky väčšinou zostúpia počas prvého roka života. Ak sa nestane tak, vzniká situácia, ktorú treba riešiť.
Je evidentné, že niečo je zle – semenníku stojí v ceste nejaká prekážka alebo nesprávne funguje riadiaci mechanizmus ich zostupu. Toto narušenie riadiaceho mechanizmu má na svedomí najmä nízka hladina testosterónu.
Prejavy
Pre správnu funkciu semenníkov je zostup nevyhnutný. V miešku je nižšia teplota ako v dutine brušnej – asi 32 ° C. Tkanivo semenníkov môže prežiť a správne fungovať jedine pri takto nízkej teplote.
Pri nedokonalom zostupe sú semenníky vystavená vyššej teplote.
Ak trvá táto situácia dlhšie ako dva roky, dochádza k nevratnému poškodeniu tkaniva semenníkov. To má za následok, že v puberte sa v nezostúpenom semenníku nevytvárajú spermie a postihnutý je pri nezostúpenií oboch semenníkov neplodný.
Navyše je tu problém, že u takéhoto semenníka poškodeného teplotou dutiny brušnej je oveľa vyššie riziko vzniku rakoviny semenníkov. Z toho dôvodu je nutné riešiť nezostúpené semenníky do 2 rokov života dieťaťa.
Pozn: Z ďalších vrodených porúch je u chlapcov s nezostúpenými semenníkmi vyšší výskyt hypospádie (nenormálne vyústenie močovej trubice).
Diagnostika
Ak pri vyšetrení detský lekár nenájde semenníky v miešku, prípadne nájde jediný semenník.
Potom možno vykonať vyšetrenie ultrazvukom, ktoré má za úlohu nezostúpený semenník lokalizovať.
Liečba
Ako už bolo povedané vyššie, liečba by mala byť vykonaná najneskôr do dvoch rokov života. Liečba môže byť konzervatívna, tj. bez operácie. Niekedy sa podávajú hormóny (napr. testosterón), ktoré ovplyvňujú zostup semenníka.
Účinnosť tejto metódy je vraj uspokojivá. Druhou možnosťou je chirurgická liečba – operácia, počas ktorej detský urológ semenník presunie do mieška.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nesestouple-varle
Použité zdroje: základné zdroje textu