Neurogénny ileus
jedným z typov črevnej nepriechodnosti. Tento stav sa radí medzi tzv. náhle brušné príhody a môže chorého bez lekárskej pomoci ľahko usmrtiť. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčine, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.
Neurogénny ileus a jeho príčiny
Podstatou stavu je zástava pasáže (posunu) črevného obsahu. Príčinou však nie je žiadna hmatateľná prekážka. Črevo sa prestane hýbať preto, že dôjde k narušeniu jeho nervového zásobenia.
Neurogénny ileus rozlišujeme na paralytický (častý) a spastický (vzácny).
Paralytický ileus znamená celkové ochabnutie čreva, ktoré sa prestane pohybovať, spastický ileus znamená celkové kŕčovité stiahnutie čreva, čo vedie opäť k zástave jeho pohyblivosti.
Spastický ileus vzniká zriedkavo. Môže byť prítomný pri niektorých chorobách nervového systému a hormonálnych poruchách.
Paralytický ileus môže vzniknúť prvotne (z nie celkom jasných príčin), ale hlavne je aj konečným stavom väčšiny ostatných typov črevnej nepriechodnosti. Napríklad pri mechanickom ileu pri prekážke v čreve sa črevo kŕčovitými bolestivými pohybmi snaží prekážku odstrániť. po istej dobe dôjde k únave čriev a vyhasnutiu pohyblivosti – vzniká paralytický ileus.
Paralytický ileus avšak v rôznej ťarche sprevádza prakticky akúkoľvek náhlu brušnú príhodu – prasknutie žalúdočného vredu, akútny zápal slinivky brušnej, pretrhnutie čreva a pod. Paralytický ileus sa môže niekedy rozvinúť aj u pacientov v celkovo ťažkom stave na jednotkách JIS a ARO.
Paralytický ileus nasleduje aj väčšinu chirurgických operácií v dutine brušnej. Pri nekomplikovanom priebehu však do niekoľkých dní od operácie ustupuje, čo je spojené s odchodom plynov a následne aj odchodom stolice.
Prejavy
Prejavy vlastného paralytického ilea sú sprvu pomerne nenápadné. Vymiznú črevné pohyby, môže byť prítomné nechutenstvo a nie príliš výrazná bolestivosť brucha.
Brucho býva nafúknuté a tuhšie. Neskôr nastupuje zvracanie.
Pri trvajúcom paralytickom ileu môže pochopiteľne dôjsť k postupnej strate bariérovej funkcie črevnej steny, prestupu baktérií a ich toxínov do dutiny brušnej, čo následne vedie k zápalu pobrušnice, k otrave krvi a nakoniec k smrti.
Diagnostika
Nutné je vyšetrenie chirurgom. Význam má každá informácia o predchádzajúcich chorobných stavoch, ktoré môžu súvisieť so vznikom paralytického ilea. Fyzikálny nález na bruchu nebýva narozdiel od iných sprvu výrazný.
Brucho nie je poklepom a hmatom príliš bolestivé, sluchom počujeme mŕtve ticho bez zjavných pohybov čriev. Na röntgenovom snímku brucha nájdeme hladinky tekutiny. Ultrazvuk brucha nemusí preukázať výraznú patológiu.
Liečba
Liečba je zložitá. Pokiaľ to ide, odstraňujeme vyvolávajúcu príčinu. Podávajú sa intravenózne infúzie, ktoré bránia rozvratu vnútorného prostredia a aplikujú sa lieky podporujúce črevnú činnosť (prokinetiká).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/neurogenni-ileus
Použité zdroje: základné zdroje textu