Nedostatok vitamínu K
Vitamín K patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a je označením pre celú skupinu zlúčenín, ktoré majú veľký význam pre zrážanie krvi. Je to pomerne zvláštny vitamín, pretože ho nielen prijímame v potrave, ale vytvárajú ho aj baktérie našej črevnej mikroflóry. Z potravín sa vo veľkom množstve nachádza hlavne v zelenej zelenine (kel, kapusta, špenát, brokolica a pod).
Nedostatok vitamínu K a jeho príčiny
Vitamínu K je v potrave dostatok a navyše ho vytvárajú črevné baktérie, preto sa prakticky nestretneme s jeho nedostatkom spôsobeným nedostatočným prísunom vitamínu v potrave.
Nedostatok vitamínu K možno však očakávať u chorých s poruchami vstrebávania živín, navyše by mohol vzniknúť u pacientov chronicky užívajúcich antibiotiká, ktoré vyhubia črevnú mikroflóru. Typicky sprevádza choroby pečene, najmä cirhózu pečene u chronických alkoholikov.
Nedostatok vitamínu K môžu mať aj novorodenci, ktorých črevá nie sú sprvu baktériami osídlené.
Prejavy
Vitamín K hrá úlohu v tvorbe bielkovinových zlúčenín, pre nás najzaujímavejšie sú to niektoré bielkoviny umožňujúce zrážanie krvi (zrážacie faktory), ktoré sa za účasti vitamínu K tvoria v zdravých pečeni.
Z toho vyplýva, že nedostatok vitamínu K sa začne prejavovať zvýšeným rizikom krvácania, podliatiny, krvácaním z nosa, krvácaním z ďasien, krvou v stolici alebo v moči a pod. Je pochopiteľne aj vyššie riziko vnútorného krvácania.
Je nutné podotknúť, že nedostatok vitamínu K v medicíne často vyvolávame úplne cielene podávaním lieku Warfarín. Zlúčenina tohto lieku zjednodušene povedané pomáha znižovať množstvo aktívneho vitamínu K v tele.
Liek užívame vtedy, keď chceme chorým znížiť zrážanlivosť krvi. Pacientov užívajúcich warfarín musíme pravidelne monitorovať, aby sme ich nepredávkovali a nespôsobili im krvácanie.
Vitamín K pôsobí ako protilátka warfarínu, to znamená, že pacient užívajúci warfarín by sa mal vyhýbať potravinám bohatým na vitamín K, ktoré by účinky warfarínu vyrušovali.
Diagnostika
Nemeriame síce hladinu vitamínu v krvi, ale množstvo vitamínu K si môžeme ľahko odvodiť z testov krvnej zrážanlivosti.
Najvhodnejšie je pre to tzv. test INR, ktorého hodnota priamo závisí na zrážacích faktoroch vznikajúcich za účasti vitamínu K. INR sa tiež bežne používa v monitorovaní účinnosti warfarínu.
Liečba
Existuje množstvo preparátov s vitamínom K vo forme kvapiek alebo injekčných preparátov (napr. Kanavit).
Niekoľko kvapiek sa bežne podáva novorodencom pre zvýšené riziko nedostatku vitamínu, v internej medicíne vitamín K najčastejšie podávame chorým predávkovaným warfarínom, alebo pacientom s cirhózou s nedostatkom vitamínu K so zníženou zrážanlivosťou krvi.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-k
Použité zdroje: základné zdroje textu