Nedostatok vitamínu B5 (kyselina pantoténová)
Vitamín B5 je označením pre zlúčeninu známu ako kyselina pantoténová. Patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode, naše telo ho nedokáže vytvárať, a sme preto nútení prijímať ho v potrave. Kyselina pantoténová je v potravinách veľmi rozšírená. Podobne ako ostatné vitamíny skupiny B je bohato zastúpená v kvasniciach, nájdeme ju aj v obilninách, vajciach, strukovinách a vo vnútornostiach. Vitamín B5 je nutný k tvorbe tzv. koenzýmu A, ktorý je dôležitý pre množstvo metabolických pochodov v tele vrátane metabolizmu tukov a základného bunkového metabolizmu. Ako sa nedostatok vitamínu B5 prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať?
Nedostatok vitamínu B5 a jeho príčiny
Nedostatok vitamínu B5 je veľmi vzácny a skôr sa vyskytuje ako súčasť nedostatku celého B-komplexu. Viac ohrození sú kritickí chorí a pacienti s nedostatočným prísunom základných živín ako sú alkoholici.
Opomenúť však nemožno ani pacientov s mentálnou anorexiou. Nedostatok vitamínov hrozí aj jedincom s poruchami vstrebávania živín v črevách.
Prejavy
Vzhľadom k tomu, ako je vitamín B5 v potrave rozšírený, sú príznaky jeho nedostatku naozaj raritné.
Môže sa objaviť únava, zmeny nálady, nechutenstvo, bolesti brucha, svalové kŕče a príznaky polyneuropatie (brnenie končatín, poruchy ich citlivosti a pohyblivosti).
Vzhľadom k tomu, že kyselina pantoténová má význam aj v metabolizme glukózy, môže jej nedostatok vyvolať hypoglykemické stavy.
Diagnostika
Na nedostatok vitamínov B pomýšľame u rizikových pacientov (pozri. príčiny) a to aj vtedy, ak nie sú prítomné jasné príznaky ich nedostatku.
Liečba
Ak nie je možné zvýšiť prísun vitamínu v potrave, je vhodné ho aspoň pravidelne užívať v tabletovej forme.
Predávkovanie vitamínom B5 nie je možné, čo však neplatí pre ostatné vitamíny.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-b5
Použité zdroje: základné zdroje textu