Nedostatok selénu
Selén sa v organizme vyskytuje len v malom množstve (stopové množstvo), napriek tomu je však pre naše telo pomerne významný. Je to dôležitý antioxidant, to znamená, že v našom organizme pomáha odbúravať kyslíkové radikály vznikajúce pri metabolizme. Selén je teda dôležitý v boji proti oxidačnému stresu. Väčšie množstvo selénu sa vyskytuje v rybách, vnútornostiach, vajciach a v orechoch. Teraz si povedzme základné informácie o príčinách, prejavoch a liečbe tohto nedostatku.
Nedostatok selénu a jeho príčiny
Výrazný nedostatok selénu je veľmi vzácny, pretože normálne sa stravujúci jedinci prijmú dostatok selénu v potrave.
Ohrozený môžu byť ľudia s poruchami vstrebávania živín, alkoholici a veľmi starí ľudia.
Prejavy
Prejavy nedostatku selénu sú skôr komplexné a vychádzajú z jeho antioxidačných účinkov. Predpokladá sa, že sa urýchľuje proces aterosklerózy a to vedie k častejšiemu vzniku chorôb kardiovaskulárneho aparátu vrátane ischemickej choroby srdca a infarktu myokardu.
Nemožno vylúčiť ani vplyv selénu v prevencii nádorových ochorení, ktoré bez neho môžu vznikať častejšie.
Nedostatok selénu má aj negatívny vplyv na funkciu imunitného systému a vedie k oslabeniu imunity. V Číne (a niektorých ďalších štátoch) sa môže nedostatok selénu prejaviť ako tzv. Keshanská choroba so srdcovým zlyhaním.
Liečba
Selén je možné prijímať v potravinových doplnkoch. Je však nutné dodať, že denná potreba dospelého jedinca sa pohybuje okolo 50-100 mikrogramov selénu.
Dávky okolo 500-1000 mikrogramov denne sú naopak toxické a môžu spôsobiť otravu selénom. Osoby s nadmerným príjmom selénu trpia tráviacimi ťažkosťami a lámavými nechtami.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-selenu
Použité zdroje: základné zdroje textu